Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Sizce hangisi?

Nedenleri, Avantajlari, dezavantajlari ve deneyimleri burada paylasalim.
elpaem
27 Nisan 2007 21:43
2.  ASP'yi listeden çıkartmakla işe başlayabiliriz. Çünkü artık miadı doldu. Microsoft bile desteklemiyor.
fizikci
28 Nisan 2007 00:26
3.  Microsoft destekliyor mu bilmiyorum ama ASP.NET gercekten cok önemli bir yenilik. ASP kullanmak pek anlamli olmayabilir bu durumda. Peki ASP.NET in dezavantaji yok mu hic?

Genel olarak PHP yaygin olarak kullanilmakta. JSP ise nedense gerektigi kadar yaygin degil bence. Oysa bir PHP ve ASP den cok daha iyi oldugunu düsünüyorum.
elpaem
28 Nisan 2007 02:31
4.  ASP.NET ile JSP arasında önemli bir fark yok, ama birini öğrenenin diğerini öğrenmesi hem sıkıcıdır hem de anlamsızdır. Bu ikisi arasındaki fark C# ile Java arasındaki farka benzer. İki tarafta da aynı işler aynı yöntemlerle yapılır. Değişen sadece isimlendirmelerdir.

PHP ile ASP de birbirinin muadilidir. İkisi de script dilidir. Ama ASP hem kütüphane olarak, hem şu an sahip olduğu destek açısından PHP'nin çok aşağısındadır. (Aslında ASP bir kütüphaneye bile sahip değildir, sözgelimi bir mail göndermek için bile bir COM nesnesini register edip kullanmanız gerekir ki artık bu yöntem tarih olmak üzeredir.)

ASP.NET Microsoft'un çılgınlar gibi yatırım yaptığı, geliştirdiği bir teknoloji. Gayet düzgün, akıllıca düşünülmüş bir framework, kullanmaktan son derece memnunum. JSP'de eminim öyledir. Bu ikisinin diğerlerine göre en önemli avantajı tipli çalışabilmek, kodu derleyebilmek.

PHP hem kolay, hem güçlü. ASP.NET'te avantaj olan derleme, tipli çalışma PHP'de yok ama bazen bu da avantaj olabiliyor. :)

Aslında "hangisi" sorusuna cevap vermek çok zor. Bence en doğru cevap şu: Herhangi biri ama sadece biri. Çünkü birinin diğerine üstünlüğü yok. Bu yüzden birini mümkün olduğu kadar öğrenmek, o birinde olabildiğince uzmanlaşmak en mantıklısı.

Ben hem PHP, hem de ASP.NET'i kullanıyorum çünkü bu işe başladığımda ASP.NET yoktu henüz PHP 3.0 versiyonundaydı. Dolayısıyla PHP'yi öğrendim, 1999-2002 arasında 4 sene yoğun olarak PHP kullandım. 2002'den sonra ASP.NET'e geçtim. 5 senedir de onu kullanıyorum. Ama bu siteyi 2005'te PHP ile yazmayı tercih ettim. Çünkü serverımız Linux'tu, PHP vardı, Mono falan da yoktu. :)
fizikci
28 Nisan 2007 12:47
5.  Evet ASP.NET'in bir dezavantaji da bu olsa gerek. Host problemi var. PHP Host cok yaygin ve ucuz. ASP.NET host daha pahali.

Ben bir kac gündür ASP.NET ile birseyler yapiyorum ve cok begendim. Normal programlama bilen bir kisi ASP.NET'i de biliyor sayabiliriz hatta.

ASP.NET'de benim olmasini istedigim bir özellik MessageBox gibi siniflarin da olmasi belki. Ya da JavaScript ile o derece rahat calismasi. Gerci JavaScript tabiiki calistirabiliyoruz ama ondan bagimsiz bir yapi olsa ya da JavaScript entegra edilip kullanimi daha kolay bir hale gelse tam süper olacakti :)
elpaem
28 Nisan 2007 13:34
6.  Javascript'den kurtuluşumuz yok. Aslında kurtulmaya gerek de yok. Çünkü client-server mimarilerde en önemli problemlerden biri server tarafında çalışması gereken kodun programcı tarafından bilmeyerek ya da kolay geldiği için client tarafında yazılması. Bu durumda farklı türdeki client'lar serverda olmayan o koda (ya da fonksiyonelliğe) erişemezler. Bu nedenle server ve client dillerinin birbirinden farklı olması ve sadece kendi domainlerini ilgilendiren işler yapabilmeleri bir avantajdır.

Javascript'e ısınmak için bkz: The Prototype Javascript Framework
fizikci
28 Nisan 2007 14:20
7.  MessageBox örneğine değinirsek; server tarafından kullanıcıya bir mesaj kutusu göstermeye çalışmak birşeylerin yanlış yapıldığını gösterir. Çünkü server'lar belli bir işi yaptıktan sonra cevap verirler. Eğer bu cevap sözgelimi hata türündeyse bir messagebox ile bu hatayı kullanıcıya bildirmek client'ın görevidir. Yani client tarafında kod şöyle olmalıdır:

var cevap = server_abi_su_isi_yap();
if(cevap.tip=='HATA')
    alert('Hata oluştu: ' + cevap.message);

Burada server_abi_su_isi_yap() metodu muhtemelen bir AJAX talebiyle serverdan o işin yapılmasını talep edecektir.
fizikci
28 Nisan 2007 14:28
8.  ben programlamaya ılgı duymaya başladım fakat tam olarak nerden başlıyacağım ve nasıl bır baslagıc yapacağım hakında fıkrım yok yardımcı olursanız sevınırım :)
sdcetinkaya
17 Temmuz 2007 16:16
9.  Vallaha programlama dili kullanmak takım tutmak gibidir. Tuttuğunuz takım dışındaki takımları asla anlayamaz ve sizin takımınızdan iyi olmadıklarını düşünürsünüz. Buna dayanarak bence hangisine kendinizi daha yakın hissediyorsanız onu kullanın

Kanımca;

Asp.net = bill gates abim yapmış yakıştırmış çıkartmış fazla kasma izin verilen çizgilerde kullan haddini aşma demiş kırılırsın demiş (bill gates abimin bütün ürünleri kuru odun gibidir fazla kurcalarsan kırılır)

Php = çek sündür don lastiği nereye çeksen gelir herşeye tamam der geliştirmek senin elinde ben özgürüm diyorsan özgürsündür.
BaRNeY
17 Temmuz 2007 16:35
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1062 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen