Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Join ve sub-select'ler bir tablonun başka bir tablodaki bir veriye ihtiyaç duyduğunda * başvurulan bir leştirme yöntemlerinden ikisidir.
Birbirinin alternatifi gibi gözükselerde aralarında farklar bulunmaktadır.

Bu sabah gelen bir mail üzerine, biraz baktım olaya, ve net bir sonuca vardım diyebilirim, ama bu sonuç genelde doğrumu bilemiyorum. MSSQL 2005 üzerinde 1,5 Milyon kayıtlı bir tablo üzerinde index'lenmiş alanlar üzerinden bir join birde sub-select'li bir sorgu çalıştırdığımda, join'li sorgunun 3 dakikada, sub-select'linin ise 10 dakikada sonucu üretiğini gördüm.

Genelde bu iki kullanım şekli arasında bir tercih yapılamıyor, kullanılan DBMS'e göre değişik durumlar oluşabiliyor. Ama MSSQL için Join'ler daha hızlıdır diyebiliriz.

Ayrıca MSSQL'de ExecutionPlan'ı kontrol ettiğimizde, Sub-Select'in direk index üzerinden aramaya başladığını, join'in ise query üzerinde sorting gibi bir kaç işlemden geçirip, yani query'i optimize edip, sonra çalıştığını gördüm...
haydar
14 Aralık 2006 11:41
2.  Emin ol o sorguyu Oracle'da çalıştırsaydın sonuç 1 dakikadan da az gelecekti.Yani Oracle kullan, bunları düşünmek için kastırma derim ben:)
Buliwyf
15 Aralık 2006 17:44
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen