Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Bu tanım kadar kötü bir tanım olamaz bence...
Bu milletin ciddi bir kısmı "irticai faaliyetler" içerisinde...
Hele ramazanda koca bir millet "irticacı" oluyor galiba..
Bu kadar yanlış anlaşılmaya açık bir kavram olurmu yav!!!
İşin kötüsü, bir kesimin gelin bu irtica lafını tanımlayalım teklifine, bırakın sıcak bakmayı, kızıyorlar bile. Neden bir fikrin tartışılmasından korku duysunlarki. İnsanlar neleri tartışmıyorlarki, irtica tartışılan bir kısım konuların yanında devede kulak bile kalır...

Benim niyet okuma gibi bir yeteneğim yok. Olamazda. Ama kelli felli bazıları benim içinden geçenleri okuduklarını nasıl iddia edebiliyorlar, anlamıyorum...

"Bence cesur olsunlar, çıksınlar desinlerki, irtica felan hikaye, biz namaz kılan, oruç tutani başı örtülü, sakalı olan, sarıklı cübbeli gezen, veya fikri olarak asr-ı saadet diyen insanları bu ülkede veya en ezından etkili ve yetkili yerlerde istemiyoruz..."

Deyinde, bir kısım saf halkın gözünü açın. ve sonra ne olacaksa olsun...
haydar
02 Ekim 2006 17:02
2.  Sanılanın aksine irtica kelimesinin ismaliyetle en ufak bir alakası dahi yok. Eğer illada bir alaka kurulmak isteniyorsa İslam dininin birinci derecede kaynağı Kur'an-ı Kerim'im dilinin ve "irtica" kelimesinin arapça olmasıdır. .

Bilindiği üzre irtica dönmek, geri gitmek anlamındadır. Müslümanların islamiyetin indiği zamanki kuralları bugünde yaşamak istemesinden dolayı, geri gittiğimizi farzederek (ne zaman ileri gittiysek) onları aşağılamak amaçlı bu tabiri kullanıyolar..

Ama, İlk gelen vahiydeki "Oku" emrinden, "İki günü bir olan ziyandadır" Hadis-i Şerifinden de anlaşılacağı üzere islamiyet, insanların daima kendisini eğitmesini ve ileriye doğru gitmesini istemektedir..

Peki bunlar bilindiği halde neden müslümanlara irticacı yaftası yağıştırılıyor. Çok basit, tabii ki her işte olduğu gibi bu iştede çıkar sağlayan ve halkın vergileriyle toplanan paralardan yemek isteyen kaymak tabakası var. Tabii bu işin görünen ve bir bakışta anlaşılabilen yönü. Bunun haricinde de global anlamda bakıldığında çoook büyük çarkların çok ufak dişlerini hareket ettirebilmek için bu sistemin işlemesi gerekli..

Aslında bu konu gerçekten çok uzun bir konu. Sayfalarca yazsamda yine de tam olarak rahatlayacağımı sanmıyorum. Ama eğer tartışma uzarsa seyre göre birşeyler yazarım..
allenscoot
02 Ekim 2006 17:13
3.  Kim ne derse desin kardeşim hiç bir savunması yok bu işin Türkiye'de irtica=islamiyet bu kadar basit bütün müslümanlar irtica tehlikesi olarak gözüküyor. Siz hala Türkiye'nin %99'unun müslümanmı olduğunu düşünüyorsunuz Türkiye'nin en fazla anadolu kesimi Müslüman onlarda sadece yönetiliyorlar neyse artık...anlayana.
BaRNeY
02 Ekim 2006 17:43
4.  Harkıt

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=harkit
launchpad
02 Ekim 2006 20:23
5.  bkz: irtica
fizikci
05 Ekim 2006 10:10
6.  Cumhuriyet Gazetesine Göre şudur;

* Anayasayla ters düşen Müsteşar Dinçer görevde
* Türban baskınında Danıştay üyesi öldürüldü
* Devlet kadroları imamlarla dolduruldu
* Üst düzey yöneticiler eşi türbanlılardan seçildi
* Ders kitapları hurafelerle dolduruldu
* Tarikat şeyhinin rüyası resmi işlem gördü
* Toplumsal yaşam dine göre şekillendiriliyor
* TRT tarikatların televizyonlarına dönüştü
* Radyolardan şeriat propagandası yapılıyor
* İşe alma sınavlarında dini sorular soruluyor
* Harem-selamlık arttı, içkili yerler kapatıldı
* Mayolular plajda saldırıya uğruyor

Bu iddialardan yanlızca 2.si için diyebileceğim bir şey var, oda Danıştay olayının türban baskını olmadığını, din adına yapılmadığını, saldırgan ateş ederken Allah Allah demediğini herkes öğrendi, ama bu gazete bir türlü öğrenemedi. Ne kadar komik duruma düştüklerinin farkında bile değiller.
haydar
10 Ekim 2006 00:41
7.  ya ben bu siteye bilişim adına bişeyler öğrenmek için gelmiştim adminden ricam hemen silsin beni, burda irticacılardan başka kimse yok, ayrıca hoşgörüsüz de demeliyim cumhuriyet gazetesindeki her haber doğru her haber, yahudilikle suçladığınız ----- hepinizin hakkından gelecek bekleyin ve görün

Aydın

MN: Aydın bey kimse kimseyi suçlamıyor fakat uslübunuz yanlış olmuş. Mesajınızda gerekli düzeltme yapıldı.
aydinjons
11 Ekim 2006 19:47
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen