Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Ulusal bayramlar hayatınızda ne kadar yer tutuyor? Jean-darc'ın yorumunu okuyunca aklıma geldi, lise bitince ulusal bayram olayı da bitiyor. Ben liseden sonra hiç bir ulusal bayrama katıldığımı hatırlamıyorum. Kaldı ki 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı lisede veya daha sonra kutlayan hiç yoktur herhalde. Çünkü yaz tatiline denk geliyor.

Ulusal bayramlarımız yakın geçmişteki büyük olaylarla ilgili. Peki bu ilgisizlik neden? Bir Yılbaşı, Kurban veya Ramazan bayramı, Sevgililer Günü veya bir kandil kadar gündemde olmamalarının sebebi nedir?

- TBMM'nin açılışı (23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı)
- Atatürk'ün Samsun'a çıkışı (19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı)
- Büyük Taarruz (30 Ağustos Zafer Bayramı)
- Cumhuriyet'in kuruluşu (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı)

Bir de bunlardan kaçı Atatürk tarafından ilan edildi? Daha önce kutlanan sonra iptal edilen ulusal bayramlar var mıydı?
fizikci
28 Şubat 2007 15:19
2.  Geçmişte "23 Temmuz Hürriyet Bayramı" adında bir bayramın kutladığını biliyor muydunuz? Bu bayram 1908 yılında (Osmanlı zamanında) kutlanmaya başlamış, Atatürk'ün vefatından 3 yıl öncesine kadar da (1935) kutlanmaya devam etmiş. Sonra iptal edilmiş. Neden? Burası ilginç ve tam bir araştırma konusu.

Eğer Hürriyet Bayramı kutlanılmaya devam etseydi referansı Osmanlı tarihine ait olan bir bayramı kutluyor olacaktık. Bu ne ifade eder?
fizikci
03 Mart 2007 15:36
3.  Bu arada Jean-darc, neden bahsettiğini anlamadım.

1. Yazıların ne zaman sansüre uğradı? Silinen yazıların (varsa) çöp tenekesindedir. Oradan bir bak istersen neden silinmişler. Ayrıca silinmeyen girişler yazmak için "giriş silinme sebepleri" başlığına bakabilirsin.
2. Dört yılda Türkiye'de çok şey değişti demişsin. Sana katılıyorum. Fakat değişim olarak başbakanın beli ağrıdığı için bayrama katılmadığından, egemen medyanın gönüllü reklamlarıyla satış rekorları kıran bir kitaptan falan bahsetmişsin. Sence bunlar gerçekten önemli değişimler mi? Yoksa değişim olarak "yıllar süren koalisyon hükümetlerinden sonra iyi-kötü bir istikrara kavuşmuş olmamız", bu istikrar sayesinde "dört senedir enflasyonun eskiye oranla çok düşük seyretmesi", "ihracatımızın rekor üstüne rekor kırması" gibi konulardan mı bahsetmek gerekir? (Not: Herhangi bir partinin reklamını ya da savunuculuğunu yapmak değil niyetim ama överken de yererkende olayları çarpıtmamak, adil olmak lazım.)
4. "Şu çılgın Türkler"den sonra büyük bir milliyetçilik akımı başladı demişsin. Sence o kitap mı başlattı, yoksa Hrant Dink'in öldürülmesi, hepimiz ermeniyiz, hepimiz türküz polemikleri vs ile birileri toplumun milliyetçilik duygularını kaşımaya mı çalışıyor? Sence bu gibi olaylarda silah üzerine "ölme ve öldürme" yemini eden sapına kadar milliyetçilerimizin bir rolü olabilir mi? Bu bağlamda etnik milliyetçilik bize fayda mı verir, zarar mı?
5. Erkekler kaba cahil, kadınlar kendini yetiştirmiş aydındır görüşünde ciddi misin?
6. 10 Kasım'da Atatürk'e saygı duruşunda bulunmak zorunlu mudur? Atatürk'ün böyle zorlama bir saygıya ihtiyacı var mıdır? Neden insanlar içinden geldiği gibi değil de, zorla saygı duysunlar? Zorla yaptırılan şeylerin insanda antipati tepkisi uyandıracağını anlamak için psikolog mu olmak lazım? Bu bağlamda, zorla saygı duruşu Atatürk düşüncesini zarar mı verir, fayda mı sağlar?
fizikci
03 Mart 2007 16:17
4.  öncelikle bende belirteyim amacım bir siyasi düşünceyi savunmak yada yermek değil.sadece ortadaki durumu göstermek.

milliyetçiliğin artmasını tek bir olayın tetiklediği düşünülemez.ben kendimden ve çevremden yola çıkarak aşağıdaki etkenleri sayabilirim.-abd'nin türkiye'ye attığı kazıkların artık taban tarafından iyi anlanması, ekonomi çok iyi derken, cebinde ve mutfağında bir değişme olmaması
-kıbrıs-kuzey ırak gibi konularda milli çizgiden uzak bir siyaset izlenmesi
-devletin kritik işletmelerinin özelleştirilmesi
-hükümetin dışarıda tavizkar, içeride ise devletin kurumlarıyla çatışan bir politika izlemesi
-üniter yapı üzerinden yürütülen siyasi rant tartışmaları
-ve bence en büyük asal çarpan 11 askerimizin başına çuval geçirilmesi olayıdır ki;  halkının ve devletinin çıkarlarını savunan insanların sayısı arttırmıştır.

bunlar ilk aklıma gelenler.

10 Kasım'daki saygı duruşunun anlamı tabiki semboliktir.Atatürk'ün, silah arkadaşlarının ve binlerce şehidimizin manevi huzurunda saygı göstergesi olarak görebiliriz bunu.üstünde durmanın anlamsız olduğunu düşünüyorum.

ama şunu söyleyebilir.80 darbesinden sonra atatürk'ü öyle yüzeyselleştirildi ki, sanki bir kurtarıcı değil de put! yani düşünün, siz onun fikirlerini işlemeyin, gerçek düşüncelerini, hedeflerini işlemeyin, onun fotografını her yere asın.tamam asında bir araştırın bakalım, bugünkü zihniyetle o posterdeki adamın düşüncesi bir mi? değil tabiki.nerede milli ekonomi? imf nin dünya bankasının oyuncağı olmuş.nerede milli eğitim? fullbright anlaşmasını incelerseniz göreceksiniz ki, türk milli eğitim politikası başında abd büyükelçisinin bulunduğu bir komisyon tarafından belirleniyor.halende geçerlidir ve başında abd büyük elçisi wilson var.nerede milli ordu?ordu milli ama ya silahlar?ağır silahları hep dışarıdan satın alıyoruz.bunların bilgisayar sistemleri filan yapılan anlaşmalar çerçevesinde abd den geliyor.

durum bu iken o resimlerin asılmasına gerek var mı? bana anlamsız geliyor...

*
kapali_havuz
03 Mart 2007 17:47 ~ 03 Mart 2007 21:11
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1171 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen