Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  1923'den 1946'ya kadar ülkeyi tek başına (muhalefetsiz) yöneten tek parti.

Bu dönemde, ilkokul 5. sınıf öğrencilerine okutulan "Yurt Bilgisi" ders kitabında şöyle bir kısım varmış:

"Bazı memleketlerde birkaç siyasal parti vardır. Bunların her birisi millet işlerinin başka başka yollarda yürütülmesini dilerler. Her bir parti, kendi dileğinin önde tutulmasını istediğinden, bu memleketlerde millet hayatının düzen ve gidişi de zaman zaman bozulur, karışıklıklar meydana gelir.

Bu gün bizim tek bir partimiz vardır: Yalnız halk için kurulmuş olan ve bütün milleti halk diye bağrına basan bu parti, hepimizin malı olan Cumhuriyet Halk Partisi dir. Bizi bugünkü eşsiz millet haline getiren, canımız kadar sevgili altı oku bize bağışlayan odur."
fizikci
21 Mart 2007 16:20
2.  Bir Allah dostunun mujdesi uzerine, var oldugu surece, tek basina asla iktidara gelemeyecek olan bir parti.
Resul
28 Nisan 2007 04:25
3.  12 Eylül 1980 darbesinde arşivi, tekrar dönüştürülmek üzere kâğıt fabrikasına gönderilerek yok edilen parti.
fizikci
23 Mayıs 2007 00:02
4.  "Bir Allah dostunun mujdesi uzerine, var oldugu surece, tek basina asla iktidara gelemeyecek olan bir parti." bana kullanım yeri ve zamanı olarak çok abes gelen bir ifade oldu bu...
Böyle herkesin kabullenemeyeceği türden ifadeleri kendimize saklamalıyız arkadaşlar...

Mesela şunları düşünmel lazım!!
Bu ifade neden kullanılmış olabilir?
Ne yaptı CHP?
Halkın ezici çoğunluğu neden sevmiyor bu partiyi?
Kendi yol arkadaşları olan DSP veya SHP neden düşmanlar bu partiye?
Bu gibi hususları araştırmak lazım...
haydar
23 Mayıs 2007 16:14
5.  70'li yıllarda dürüst kişiliğiyle bilinen, muhtıraya karşı çıktığı için halkın teveccühünü toplayan Bülent Ecevit başkanlığında tek başına iktidar olan parti.* :)
fizikci
07 Ağustos 2007 18:18
6.  Sanırım Chp nın bu kadar tepki almasının nedeni Deniz baykal dır.
jean-darc
15 Ağustos 2007 21:25
7.  Rejimi koruma iddiasında olan ama aslında kendi kafasına göre bir rejim dikte ederek kendisini korumaya çalışan parti. CHPlilerin gazabından kendi merkezini çöp kamyonlarıyla korumaya çalışan partidir aynı zamanda.
fizikci
17 Ağustos 2007 18:38
8.  Son günlerde Milli Takım'ın mucizevi başarılarının Anayasa'nın 2. maddesinde açıkça belirtilen laiklik ilkesini zedelediğini düşüneceğinden kuşku duymadığımız parti.

İhsan Dağı bunu güzel tiye almıştı. Şöyle:

"CHP, Anayasa Mahkemesi'ne giderek maçın iptalini talep etmeye karar verdi. CHP, maçın normal şartlarda kaybedilmesi gerektiğini, ancak muhtemelen doğa üstü güçlerin devreye sokularak maçın kazanıldığı intibasının edinildiğini iddia ediyor. CHP'nin başvurusunda Ertuğrul Sağlam'ın eşinden sonra Emre Aşık ve Servet Çetin'in annelerinin de başörtülü olması ve dahası bundan çekinmeden bir reklam filminde oynamaları etkili oldu. Bazı futbolcuların sahaya girerken dudaklarının oynamasından dua etmiş olabileceklerini de dikkate alan CHP yetkilileri, parmakları ve gözleri ile gökyüzünü işaret eden bazı futbolcuların da varlığını iddianameye koymak için bazı gazetelerden resimler toplamaya başladı. CHP, bu galibiyetin aslında yok hükmünde sayılmasını çünkü sanal olduğunu, tıpkı % 47 oyu kimin verdiğinin belli olmaması gibi, bu maçın da nasıl kazanıldığının tek gerçeklik olan pozitivist bilim çerçevesinde açıklanamadığını iddialarına ekleyecek. CHP'nin düşünceokumabilimci yetkilileri, bütün bunların AKP'nin ülkenin şeriat devletine dönüştürülmesi konusundaki düşünceleri ve çabalarının gerçekleşmesinin bir aşaması olarak kullanılabileceğine, bunun da açıkça Anayasa'mızın 2. maddesinde sayılan laiklik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çektiler. CHP, konunun doğrudan laiklik ile ilişkilendirilemeyeceği konusundaki iddiaları ise Anayasa Mahkemesi kararlarını örnek göstererek reddetti. Ülkede başıboş bir sevinç fırtınasının ve özgüven artışının laikliğin altının oyulması planlarına zemin hazırlayacağı konusunda endişeleri olan CHP, devlet kontrolü dışındaki gelişmelerin de kontrol altına alınması gerekliliğini, bu bağlamda uluslararası spor organizasyonlarına katılımın da yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. CHP'nin UEFA için de kapatma davası açılıp açılamayacağı konusunu incelediği, hem iptal davası hem de UEFA için kapatma davası açılması konusunda Parti Genel Sekreteri Önder Sav'a tam yetki ve sadece "no" yazılı bir cep telefonu verildiği de açıklamada yer aldı".
fizikci
23 Haziran 2008 17:13
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen