Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Ankara Tandoğan'la başlayıp, İstanbul, İzmir, Çanakkale, Adana'da yapılan ve en son Samsun'la devam eden mitinglerdir. İsminin neden Cumhuriyet olduğunu anlamak mümkün değildir. Cumhuriyet'ten rahatsız olan kim var ki memlekette, bu tepki mitinglerinin adı Cumhuriyet olsun? Saltanat isteyenler mi var yoksa? Ben şahsen duymadım, duyan da tanımıyorum. Saltanat isteyenler o mitinglerin kürsüsündekiler olmasın sakın? Bir asırdır bürokratik egemenliğe (saltanata) sahip olanlar yani. Çevrenin (yani anadolu insanının) Cumhurbaşkanlığı'na kadar uzanmasından rahatsız olanların saltanatı ya da... Kaybetmek üzere oldukları -daha doğrusu halka devretmek üzere oldukları- saltanat. Cumhurbaşkanını halkın seçmesini dahi istemeyenlerin saltanatı.

Bir karikatür varmış, tarumar anlattı: Miting şeklinde toplanmış insanlar kocaman bir pankart taşıyor: "Cumhurbaşkanını biz seçmeyelim!"

Bu mitinglerin adının "Solu Birleştirme Mitingleri" olması gerekir. Zira asıl amacın bu olduğunu gördük. "Laik(çi)lik Mitingleri" de olabilir, en popüler sloganları "Türkiye laiktir, laik kalacak" zira.

Kalabalık mitinglerdir, ama gene de sayıları abartılır. Milyonlardan falan söz edilir. En kalabalığının 200 bin kişiyi geçtiğini zannetmiyorum. Konuyla ilgili gayet bilimsel hesaplar var. Bkz: Tandoğan mitinginde kaç kişi vardı

Bir de bu mitinglere kadınların damgasını vurduğu söylenir. Gerçekten de kadın katılımcı sayısı çok fazladır. Katılmaya nasıl ikna edildiklerini anlamak zor değil! Şu tarzda davetler yapıldığından eminim: "Eğer zorla çarşaf giydirilmek istemiyorsan mitinge katıl, tepkini göster" Ver gazı, korkut, coştur, yüzbinleri topla hesabı. Kim kime çarşaf giydirmeye çalışıyor, kim bu yobazlar, bulsak Taksim meydanında sallandırsak da bitse şu ülkemin irtica çilesi. Yok ama bulunamıyor. Bulunamıyorsa yok demek ki demeye de kimse yanaşmıyor. Yok işte kardeşim yok! İrtica diye ipteki cambazı gösterip, ağzımızdan salyalar akarak cambaza bakarken göt cebimizden cüzdanlarımızı çekmeye çalışanlar var sadece. Anlayın bunu artık. "Ülke satılıyor", "Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye", "BOP projesiyle vatanı bölüyorlar" diyenler (daha doğrusu dedirtenler) Türkiye'nin içe kapanık, dünyadan kopuk bir ülke olmasını, böylece saltanatlarını rahatça sürdürebilmeyi hayal ediyorlar. Ne kadar kolay gaza geliyoruz. Saçma sapan uyduruk tehditlerden ne kadar kolay korkuyoruz.

Her ne kadar "biz" tadında yazsam da, kendimi ve büyük bir çoğunluğu o mitinglerdeki aldatılmış insanlarımızın safında görmüyorum elbet. Hatta onların çok az olduklarını ve her geçen gün uyananların sayısının arttığını düşünüyorum. Gerçek anlamda demokratik, laikliğin "devletin inançlara eşit mesafede durması ve inanç özgürlüğünü koruması" şeklinde tanımlandığı, dünya muvazenesinde adından sözü edilen bir ülke olmaya doğru adım adım yaklaşıyoruz. Bunun yolu halk idaresinden (ve iradesinden) geçiyor. Bu süreç 1946'dan beri işliyor. Güzel günler kapıda. Ümitsiz olmaya hiç gerek yok.

Konu Cumhuriyet Mitingleri'ydi dağıttım biraz. Ama o mitinglerdeki vatandaşlarımızın "irtica", "laikliğin elden gitmesi", "Türkiye'nin BOP'la bölünmesi" gibi korku unsurlarından korkmamayı artık öğrenmesi lazım. Öğrenmeseler de zararı yok, bu millet demokrasiden ve ilerlemeden yana seçimini çoktan yaptı ve artık akıntı o yönde. Onlar bunu farkedemeseler, oyuna gelseler de bu akıntı içinde güzel günlere doğru ister istemez sürüklenecekler.
fizikci
21 Mayıs 2007 16:31
2.  Bu mitinglerin insanları kutuplaştırma yolunda çok ciddi amaçları olduğunu düşünüyorum.
Sloganlar yeri geliyor çok tahrik edici oluyor. Yeri geliyor yıllardır söyleyip durdukları şeyler oluyor...
Artık sıkıldık yav!!! benim derdim irtica mirtica değil... Benim derdim başka!*
Aslında bir seçim havasında halka "SİZİN DERDİNİZ NE?" diye sormak lazım...
haydar
21 Mayıs 2007 17:34
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1046 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen