Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Yahudi ol(a)madığı halde, Yahudilere destek veren kişiler(tür).
surudenayrilanidealistkuzu
31 Ağustos 2007 02:35
2.  Firavunun fikirlerini, dinsizligi yasatabilmek icin cabalayan, tapinak sovalyeleri.!
Resul
02 Eylül 2007 01:08
3.  Atatürk masonlukla ilgili bir hatırasını şöyle anlatıyor: Gençlik yıllarında bir mason locasına gidiyor. O zamanlar Mason ayinlerine katılmak kendisiyle aynı konumdaki genç subaylar arasında popüler bir şey. Ayini izliyor fakat bir daha hiç uğramıyor. Hoşlanmıyor böyle şeylerden.

Sonra tek parti döneminde Atatürk, Türkiye'de mason localarının ne aradığını, ne yapmaya çalıştıklarını bir adamı vasıtasıyla sordurtuyor. Masonların Türkiye'deki başkanı, kendi idealleriyle CHP'nin parti tüzüğünün birebir örtüştüğünü söylüyor. Atatürk de o zaman onlara ne gerek var, kapatsınlar localarını diyor. Bunun üzerine masonlar kendi kendilerini fesh ediyor.

Bu bilginin kaynağı nedir diye sormayın, bir yerde okumuşum aklımda kalmış. :) Benim bu bilgilerden çıkardığım sonuç şu: Atatürk masonlardan pek hazzetmiyor. Hatta nazikçe kapattırıyor. Ama o dönem CHP içerisinde masonların kadrolaşmış olduğu da anlaşılıyor. Daha ayrıntılı bilgiyi tarih kitaplarına sormak lazım.

Aslında benim bundan daha çok merak ettiğim şey Atatürk-CHP ilişkisi. Sonuçta CHP'yi kuran ve vefatına kadar başkanlığını yapan Atatürk. Ama vefatına yakın İnönü'yü başkanlıktan azledip, yerine Celal Bayar'ı getiren de o. Acaba diyorum Cumhurbaşkanlığından sonra CHP, Atatürk'ün çizgisini ne kadar sürdürdü? İnönü ile Atatürk arasında bilinen zıtlaşmaların (daha ne kadar memleketi rakı sofrasından idare edeceksiniz olayının) iç yüzü ve şiddeti neydi?
fizikci
03 Eylül 2007 16:26
4.  Hz Süleyman'ın inşa ettiği mabede ilişkin efsanelere dayanan Masonik semboller, Masonluğa bir Yahudi kuruluşu izlenimi verse de, ilgisi yokmuş.
banu
05 Eylül 2007 18:20
5.  Atatürk' ün Cumhuriyet' in kuruluşu sırasında Masonluğa izin vermemesinin nedeninin gelişmekte olan bir ülkenin anasını ağlatma olasıklarıdır diye biliyorum ben. Bizi bi' güzel sömürüp atmasınlar, paramız uf olmasın diye yapıldığı kanaatindeyim. Sonradan izin verilmesi de buna bağlanabilir tabii ki. Zamanında sınıfta konustuklarımızdan hatırlıyorum, -bizim sınıfta herkes bişeyler getirirdi, oturur tartışırdık*.
surudenayrilanidealistkuzu
05 Eylül 2007 20:12
6.  Ataturk mason localarini "koku disa bagli bir sistemin yurdumuzda isi yok.." gerekcesi ile kapatmis ve toplanan para ve gelirlerini halk evlerine bagislamis.
Mr.inonu ve adini hatirlayamdigim baska bir zevat tarinfan gundeme getirlip tekrar acilmis mason localari, ataturk oldukden sonra. Halk evine bagislanan paralarda geri alinmis.

Demokrat parti zamaninda yozgat milletvekillerinden biri meclise onerge veriyor, localar kapatilsin diye, ama meclisde dahi cogunlukda olan partinin millet vekillerinden gecmiyor karar, yani anlayacaginiz heryerdeler....

Amaclari Allahin nurunu sondurmek ve dunyada dinsiz bir yonetim ve kendi cikarlari dogrultusunda bir yol cizmek olsada bunlarin,ama Allah nurunu tamamlayacak...Kafirler kafalarini orse vurup kiracak..!!
Resul
06 Eylül 2007 01:37
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen