Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Gözdeki sinir hücrelerine çarparak çeşitli kimyasal tepkimelere neden olan ışığın -fotonların- beyin tarafından algılanış şekli. Gözü olmayan biri için renk yoktur. Çünkü böyle birinde gözün durduğu yere çarpan fotonlar beyne bir sinyal iletilmesine neden olmaz.

Yani renk tamamen algılamayla ilgilidir. Eğer insonoğlu gözü olmayan bir varlık olsaydı bütün dünya kapkaranlık olacaktı. Bu durum şu soruyu akla getiriyor: İnsanın gözü olduğu için mi ışık (ve renk) var, yoksa ışık olduğu için mi insanda göz oluştu? Bu soruya, evrime ve yaratılışa inananlar farklı cevaplar verir. Evrimci göz evrimleşmiştir der, yaratılışçı yaratılmıştır der. Canlı organizmanın etraftan gelen ışığı değerlendirmek için göz dediğimiz organı evrimleştirmesi bence çok saçmadır. Işığı da, gözü de yaratan bir zatın varlığı fikri ise gayet mantıklı. Bu sadece bir inanç meselesi de değil bence. Akıl-fikir meselesi. Üç tane tuğlanın üstüste durduğunu gören insan bunu birinin yaptığını düşünüyor ama konu GÖZ gibi mükemmel (insan aklını aciz bırakan) bir optik/organik cihaza gelince kör tesadüflere, doğal seleksiyon gibi hikmeti kendinden menkul lakırdılara dayandırılıyor.

Yaratılışçıların en güçlü argümanı, kainattaki "büyük/mükemmel/müthiş/insan aklını aciz bırakan" bir tasarımın varlığıdır. Bu konuyu bilimsel şekle dönüştüren Akıllı Tasarımcılar "indirgenemez komplekslik" ifadesiyle basamak basamak evrimleşmenin mümkün olmadığını, etrafımızda gördüğümüz biyolojik yapıların tamamının şu an görüldüğü şekliyle tasarlanmış olması gerektiğini savunurlar. Çünkü bu yapıların bazı kısımlarının eksik olması onları tamamen faydasız kılar. Örneklemek gerekirse bir uçağın başlangıçta iki tekerlekten oluştuğunu düşünebilirsiniz. Zaman içerisinde bu tekerlekler evrimleşerek kanatları oluşturmuş, sonra da kanatların evrimleşmesiyle altına motor yerleşmiş ve uçak oluşmuştur diyebilirsiniz. Ama ne tekerlek, ne kanat ne de motor tek başına uçakla ilgili değildir. Uçak bu üçünün bir araya gelmesiyle olur. Yani bir uçaktan kanatları çıkarsanız o şey artık uçak olmaz, bir işe de yaramaz. Buna indirgenemez komplekslik deniyor. Canlı organizmalar bir uçaktan çok daha ileri seviyede komplekstir ve kompleklikleri adım adım evrimleşme fikrine kapı aralayacak bir indirgenebilirliğe sahip değildir.

Konumuza, yani renk (ışık+göz) kompleksine gelirsek, ışık ve gözün birlikte planlanmış olması gerekir. Birinin yokluğu diğerini anlamsız kılar. Güneş'i yaratanla sivrisineğin gözünü yaratan aynı Zat'tır.
fizikci
18 Temmuz 2007 12:15 ~ 18 Temmuz 2007 14:26
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» foton


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen