Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

B Tree (BTree başlığından yönlendirildi.)
Tüm Başlıklar XML

1.  Balanced Tree olarak da geçen, ağaç türündeki veri yapısı.
Bu ağacın özelliği; bütün yaprakların, köke olan uzaklığının eşit olmasıdır.
Yani eğer bir yaprak* ile kök arasında 3 düğüm varsa, diğer bütün yapraklarla kökün arasındaki uzaklık da üçtür. (Bu da ölçeklenebilirlik gibi bazı konularda önemlidir.)
Ağaca veri eklendikçe elbetteki derinlik artar ancak, bu artış dengeli bir şekilde gerçekleşir.
Kök hariç, her bir düğümde en az "n" tane; en fazla da 2n+1 tane veri bulunur, ve her düğümde veri sayısından bir fazla işaretçi* bulunur.
sertw
11 Aralık 2005 00:17
2.  Geçenlerde bir ağacın altında beklerken ağacın tasarımı hakkında düşünüp hayranlık duyduğum ve karşılığının bilgisayarda tree-ağaç kelimesi kullanılarak isimlendirilmesinin ne kadar isabetli olduğunu farkettiğim veri yapısı.

Ağaçların bir ana gövde ile başlayıp, sonra rekürsif olarak ikiye üçe ayrılan dallarla en uçta binlerce küçük dalların ucundaki yapraklarını, böylece bütün yaprakların köke yaklaşık aynı uzaklıkta oluşunu, bu sayede köklerden yapraklara iletilen su ve minerallerin minimum mesafe katederek en verimli ve en hızlı şekilde ulaştırılışını düşündüğünüzde hayran olmamak elde değil. Kaldı ki bu sadece ağacın yapısıyla ilgili bir özellik. Bir de yaprakların bütün insanların ve hayvanların yaşamını ilgilendiren fonksiyonlarını*, güneş ışığından en verimli şekilde yararlanabilmek için birbirlerini gölgelemeyecek biçimde dizilişlerini, bütün bunların yanında harikulade bir görsel tasarıma sahip oluşlarını, yemyeşil yapraklarının arasında ilkbaharda açan rengarenk çiçekleriyle müthiş bir sanat eseri haline geliverişlerini düşününce nasıl hayran olunmaz ki?

Bir de ağacın sahip olduğu bütün bu harikulade özelliklerinin, küçücük bir tohumun içindeki gözle görülmeyecek kadar küçük DNA molekülünde programlanmış olduğunu düşününce bir programcı olarak hiç de aşağılık kompleksine girmiyorum. Böyle bir programla kendi zavallı programlarımı karşılaştırmak ne haddime! :)
fizikci
11 Aralık 2005 12:04
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1125 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen