Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Her ne kadar bu dillerin tasarlanma amaçları farklı olsalarda pazarlama açısından karşılaştırılmaları caizdir. Ne demek şimdi bu ? Yani günümüzde bu dillerin birçok fanatiği var ve herkes sevdiği dilin en iyisi olduğunu iddia ediyor, bunun yanında Mikrozoft dahi C# 'ın her dilden daha iyi olduğunu eski alışkanlıklarımızı bir kenera bırakıp C# 'a yönelmemizi söylüyor. Yani gizliden gizliye bir dil savaşı var vede C# ve C++ sadece bunlardan birisi. (Belki C# vs Java daha uygun olabilir) Böyle olunca tasarlanma amaçları, kullanım alanları farklı dahi olsa karşılaştırmalar önem kazanıyor özellikle pazarlama açısından.

C++ sistem uygulamaları açısından çok uzun senelerdir kullanılan bir dil. özellikle işletim sistemlerin neredeyse kalbini oluşturuyor. Anlı şanlı Mikrozoft 'unda milyonlarca satır C++ kodu var. Neden peki bu kadar tutuldu ? Gerçekten low-level işlerde büyük kolaylık sağlıyor, tasarım açısından oldukça iyi, C'nin devamı olduğu için ve ayrıca OOP barındırdığı için C'nin tüm geçmişine otomatikman sahip çıkması gibi özellikler ve daha yüzlercesi (abartmıyorum) C++'ın tahta oturması için yeterli. Ama tabii ki her faninin olduğu gibi onunda birçok eksiği var. Mesela kullanıcı arayüzü tasarlamak çok zor MFC gibi zor ve karmaşık şeylerle programcılar çok uzun yıllardır uğraşıyorlar. Ayrıca low level olduğu için üst seviye program yazmak isteyenlerin üzülmesine sebep oluyordu yani visual Basic'in kolaylığı onda yoktu bu yüzden C++ 'ı gerçekten iyi kullananlara uzun yıllardır gıpta ile bakılıyordu. Fakat bir çita kadar hızlı olması onun zorluklarını göz ardı etmemizi sağladı. Ama ne yazık ki dünyada herzaman sistem yazılımları yazılmıyor. Business dünyası için Enterprise uygulamalar o kadar çok yazılmaya başlandı ki bu yüzden daha kolay, high level olduğu kadar gerektiğinde low level işler yapılabilecek dillere ihtiyaç duyuldu. Örneğin Delphi bu açığı oldukça iyi değerlendiriği ve doldurduğu için ülkemiz dahil bir çok ülkede yazılım geliştiricilerin gözbebeği oldu sevildi sayıldı. Ama Mikrozoft bu duruma sessiz kalamazdı bir anlamda Visual Basic ile ön plana çıkmak istedi ama hız bakımından Delphi 'nin yanından bile geçemiyordu. Durum böyle olunca sahneye yepyeni bir kahraman çıkardılar işte onun adı : C#.

C# ve .NET platformu ile kullanıcı arayüzü tasarlamak, enterprise uygulamalar yazmak çok kolay hale geldi. Ayrıca içinde pointer mantığının bulunması unsafe kod yazılabilmesi sistem yazılımları geliştirebilmesine de olanak sağladı. Ama performansı nasıl ? işte burda biraz durmak gerekiyor.

Yapılan birçok benchmark C++ 'ın C# ın ötesinde olduğunu gösteriyor. Ama uygulama geliştirme zamanlarında ise C#, C++'ın ötesinde. Fakat C# 'ın zamanla oturmasından sonra özellikle .NET framework'unun çok iyi optimize edileceği ve bundan dolayı hızlanma olacağı söyleniyor. Bizde bekleyip sonucu belki 5-10 yıl içinde görebileceğiz. Nezaman C# ile Quake yazılırsa işte o zaman Mikrozoft başarıyı elde edip tahtı ele geçirecek.


MrOK
30 Ocak 2005 18:18
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1062 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen