Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

CSS
Tüm Başlıklar XML

1.  * CSS'in açılımı Cascading Style Sheets'dir.
* CSS HTML elementlerinin nasıl görüneceğini belirler.
* HTML 4.0'la birlikte ortaya çıkmıştır.
* Netscape ve Internet Explorer'ın kendi taglarını tanımlayıp durmasından rahatsız olan W3C'nin,  şu işi bi standarta bağlayalım be kardeşim demesiyle gündeme gelmiştir.
* CSS'i kullanarak <b> tagını <h1> gibi, <h1>'i <i> gibi gösterebilirsiniz.
* CSS <font>, <b>, <i>, <h>, <u>, <center>, blank.gif gibi şeyleri outdate etmiştir.
fizikci
14 Ocak 2005 22:07
2.  Şu sıralar HL2'nin "Source Engine"i ile yapılmış yeni Counter Strike oyununun kısaltmasıdır (Counter-Strike Source).
TuNeR
16 Ocak 2005 22:53
3.  bkz: CSS Attributes
fizikci
18 Ocak 2005 14:01
4.  CSS, web sayfalarımız için global stiller tanımlamamızı sağlar. Web sayfasının bütünlüğünü ve esnekliğini sağlamak amacıyla kullanılan oldukça yararlı sayfalardır. CSS dokümanları düzyazı* tabanlıdır. Bu nedenle taşınmaları zor olmaz. fizikçinin dediği gibi browser’ların kendilerine ait CSS yorumlaması vardır. Yani Microsoft Internet Explorer için tasarlayacağınız bir CSS, Netscape Navigator için bir anlam ifade etmeyebilir. Bu nedenle yazacağımız CSS dökümanlarını her iki browser’in destekleyeceği türden yazarsak daha verimli uygulamalar yapmış oluruz.

Bir web sayfası içerisinde zaten estetik kuralları gereği yüzlerce renk ve font kullanmayız. Genelde birbiriyle uyumlu birkaç renk ve birkaç font kullanırız ki, bunları her sayfada ayrı ayrı tekrar belirtmek yerine CSS yardımıyla bir sefer tanımlayıp bütün web sayfamızda kullanabiliriz. Bu şekilde güncelleme yaparken de onlarca sayfayı değiştirmekten kurtuluruz. Örneğin www.ce.yildiz.edu.tr web sayfasının genelinde styles.css isimli harici bir style dosyası bulunmaktadır. Bunu herhangi bir text editör ile açtığımızda karşımıza stiller için tanımlamalar gelir. Örneğin
.newstitle {
FONT-WEIGHT: bold; FONT-SIZE: 14px; COLOR: #000000; FONT-FAMILY: Verdana, Tahoma; TEXT-DECORATION: none
}

Tanımlaması bize class="newstitle" yazılı bir etiketin içinde ne tür özelliklerin bulunacağını belirtir. Buradan yazının kalın ve 14 pixel ebatında olacağını çıkarabiliriz.

Web sayfasının birçok yerinde bu class tanımlaması kullanılırsa esneklik açısından birçok artı kazanmış oluruz. Örneğin newstitle adlı classın geçtiği yerleri 14 değil 12 pixel ve renginin kırmızı olmasını istiyoruz. Bütün sayfaları tek tek dolaşmak yerine CSS dosyasını açıp ufak birkaç değişiklikle saatlerce sürecek değişikliği saniyelere indirmiş oluruz. Web sitenizin yüzlerce sayfalardan oluştuğunu düşündüğünüzde ve siteyi yaptığınız kişinin de sürekli değişen göz zevki olduğunu düşündüğünüzde CSS dosyalarının önemini daha iyi kavramış olursunuz.

CSS içindeki tanımlamaların birçoğu HTML etiketlerinin* özelliklerindendir. Hepsini buraya almam mümkün değil. Ama temel mantık kavranırsa kısa sürede uygulamaya alınabilir.

CSS stilleri her web sayfasının içinde de verilebilir. Ama bu CSS’den etkin faydalanılmasını engeller. Çünkü CSS’den bahsediyorsak, web sitemizin bütünü içeren bir durumdan bahsediyoruz demektir. Bu nedenle harici bir dosyada stilleri tutmak yazılım mühendisliği gereklerindendir.*

mennan
28 Temmuz 2005 00:11
5.  bkz: CSS kullanım şekilleri
fizikci
28 Temmuz 2005 00:34
6.  Bkz. CSS uygulama yöntemleri
mennan
28 Temmuz 2005 00:38
7.  Aşağıdaki adreste 53 farklı CSS tekniği anlatılmış:
http://www.smashingmagazine.com/2007/01/19/53-css-techniques-you-couldnt-live-without
fizikci
31 Ocak 2007 00:40
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» padding-left » Ctrl-F5 » z-order » letter-spacing » Internet Explorer » Firefox Web Developer Extensions » CSS: Relative element içine absolute elementler koymak » color » background » CSS » w3schools.com » # » z-index » JavaScript » World Wide Web Consortium » class » CSS kullanım şekilleri » font-size » div » Ben Ne Yapayım » bold » font » C#: İconları tek bir png dosyasında birleştirip kullanmak » Bir sitede görsellik mi işlevsellik mi önemlidir » text-decoration » Sitematik » italik » font-weight » B » hit » padding » Javascript: Bir elementi butona tıklayarak gizlemek ve göstermek yani toogle » ASP.NET 2.0 » dinamik web sayfaları » XHTML » text-transform » u » Neden harici style dosyası kullanmayayım ki? » JSSS » style » blank.gif » Firebug » kar » page-break-after » Crossvision Application Designer » Visible » font-family » border


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1437 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen