Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  SQL Server 2000 'de karakter katarlarının* fiziksel saklanma şeklini belirler. Herbir karakteri gösteren bit pattern 'i belirler. Karakterlerin karşılaştırılması ve sıralanmasına ilişkin kuralları tanımlar.
MrOK
08 Şubat 2006 22:54
2.  Bakınız: encoding

Kodlama (encoding) yöntemi ile harfler bilgisayarda (dijital ortamda) saklanırken, her harfe karşılık gelen bir kod değeri saklanır. Örneğin 'A' harfini saklamak için 'ascii' kodlamasına göre 65 değeri kaydedilir.

(Özellikle veritabanlarında) Kaydedilmiş yazıları karşılaştırırken bilgisayarın elinde olan bilgi harflerin kodu olduğuna göre bu karşılaştırma işinin nasıl yapılacağına dair kurallar olması gerekir, bu kurallara da 'collation' denir.

Bu sıralama kuralları çok çeşitli olabilir. En temel kural 'binary' yani sayısal karşılaştırmadır, aynı zamanda en hızlı çalışan kural budur. Örneğin B harfinin kodu 66, A harfi 65 olduğu için B > A sonucunu verir.

Oysa herzaman ihtiyaçlar bu kadar basit değildir. Mesela metinleri karşılaştırırken, küçük harfler ile büyük harfleri aynı kabul etmek isteyebiliriz. Yani 'ahmet' ile 'Ahmet' metinlerini aynı kabul ediyorsak kullandığımız 'collation' içindeki kurallarda buna göre olmalıdır. Öreğin Mysql veritabanında bu tür sıralama kurallarının sonu '_ci' ile biter, bu da büyük küçük harf farksız arama yapacağı anlamına gelir.
kar
14 Temmuz 2006 11:15
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1187 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen