Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

FTP
Tüm Başlıklar XML

1.  File Transfer Protocol. Internet üzerinden bir dosyayı bir bilgisayardan diğerine göndermek için standarda bağlanmış kurallara denir. WWW'den çok önce icat edilmiş, genellikle text arabirimlerle kullanılmıştır. Implement etmesi gayet kolay* olan bir protokole sahip olması nedeniyle, bugün binlerce FTP client ve server yazılımları ortalıkta dolaşmaktadır.
fizikci
21 Ocak 2005 18:45 ~ 17 Ekim 2006 11:00
2.  TCP/IP üzerinden haberleşen bilgisayarlar arasında dosya alışverişini sağlayan protokoldür. FTP Server üzerinde bir tane FTP sitesi oluşturup, istemcilerin* dosya aktarımlarını gerçekleyebilirsiniz. Komut satırından çalışabildiğiniz gibi, herhangi bir tarayıcı* ile de dosya transferlerini yapabilirsiniz. Buna ek olarak bu iş için özel üretilmiş yazılımları da kullnabilirsiniz. CuteFTP bunlardan biridir. Ayrıca FireFox içinde gelen FireFtp eklentisi* ile bunu gerşekleştirebilirsiniz.
mennan
06 Eylül 2005 22:11
3.  RFC dökümanına aşağıdaki link'ten ulaşılabilir.

http://tools.ietf.org/html/rfc959
bateristt
16 Ekim 2006 22:58
4.  Windows'ta (2000, XP, Vista vs.) ve Linux'ta Komut Satırından ftp komutunu çalıştırmak suretiyle metin tabanlı ftp istemcinizi çalıştırabilirsiniz. Pratik olur bazen.
red
20 Ekim 2006 10:16
5.  Windows'da komut satırından ftp kullanmak için:
1. Komut istemini açıp (Başlat -> Çalıştır -> Cmd)
2. "ftp www.filanca.com" komutunu verebilirsiniz.
3. Bağlantı gerçekleştiğinde ftp prompt'u ( ftp> ) görünecek sizden komut girmenizi bekleyecektir.

Bu şekilde bağlandığınızda anonymous kullanıcının yetkileriyle bağlanmış olursunuz. Herkese açık olan dosyaları görebilir, indirebilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizle bağlanmak isterseniz bu aşamada USER komutunu verebilirsiniz. Ftp sunucusu size kullanıcı adı ve şifrenizi soracaktır.

En önemli dört komut dir, cd, put ve get. Dir dizin ve dosyaları listeler, cd dizin değiştirir, put sunucuya dosya yüklemenizi, get dosya indirmenizi sağlar. Diğer komutlar için help komutunu verebilirsiniz. Oturumu kapatmak (çıkmak) için bye yazınız. (Evet evet, serverla chat yapmak gibi birşey.)

Buraya kadar anlatılanların tamamı Unix veya Mac için de aynen geçerlidir.
fizikci
20 Ekim 2006 10:44
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1265 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen