Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Dosya kurtarma işlemi. özel yazılımlar ile yapılır. amaç silinen dosyaları geri getirmektir. çoğunlukla işlem başarılı olur fakat bazı durumlarda dosya kurtarılamayabilir.

DOS ve DOS tabanlı işletim sistemlerinde diskten dosya silme işlemi disk üzerinde dosya adının ilk karakterini * olarak değiştirme yapılarak gerçekleştirilir. dosya isimlerinde * karakteri kullanamamamızın sebeplerinden biri de budur. silinen dosya diskte durur fakat baş harfi * olarak değiştirilmiştir. mesela readme.txt dosyasını silerseniz dosya adı *eadme.txt olarak değiştirilir ve listeleme komutu (dir) ile görüntülenmez. eskiden dosya kurtaracağımız zaman DOS 5.0 ile birlikte gelen undelete komutunu kullananlar bilir, dosyayı kurtarmak istediğimizde dosyanın ilk harfini sorar. bunun nedeni de * karakteridir.

dosyaların kurtarılamayacağı durumlar da vardır. işletim sistemi silinmiş dosyaların bulunduğu disk alanlarını dikkate almaz ve kullanılabilir alan olarak görür. kullanıcı yeni bir dosya oluşturmak istediğinde dosya verisi silinmiş olan dosyanın üzerine yazılabilir. eğer silinmiş dosyanın üzerine veya bir kısmına veri yazılmışsa dosyanın kurtarılması da imkansızdır.

NT ve Unix tabanlı sistemlerde durum farklı olabilir.
bateristt
16 Kasım 2005 14:41
2.  Eğer dijital fotoğraf makinenizdeki resimleri birisi silerse hemen paniğe kapılmayın. File recovery işlemini dijital fotoğraf makinenize de uygulayabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi bilgisayara bağlanır.
File recovery programı ile fotoğraf makinesi taratılır.
Silinen dosyalar geri alınır.

Önemli olanlar
** USB'den takılmış olan fotoğraf makinenizi tanıyacak bir program bulmak
** Fotoğraf makinesini adaptörle veya tam dolu pillerle çalıştırmak

Bu programlar genelde belli başlı dosya başlık bilgilerini ararlar. Benim indirdiğim program JPEG dosyaları için EXIF bilgisini arıyordu yanılmıyorsam.

Bulunan dosyalardan çoğu eksik veya bozuk olacaktır ama ne kadar kurtarabilirseniz kârdır. Ben makineye hiç ellemediğim için silinen 100 küsür resmin tamamını kurtardım. Önemli olan eski verinin üzerine yazmamış olmaktır..
erdemkose
16 Kasım 2005 18:05
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» del


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen