Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Fonksiyonel Testler.

BVT testlerinin hepsi pass ettikten sonra ikinci etapta Fonksiyonel testler çalıştırılır. Fonksiyonel Testler de genelde tamamen otomatik ve object model testleridir.

Bir ürün foksiyonel alanlara bölünüp ( functional areas ), testçilere bölüştürülür. Yani ürünün her alanının bir test sorumlusu (Functional Area Owner) vardır. Ve fonksiyonel testler çalıştırıldıktan sonra BVT gibi bir sonuç maili atılır herkese. Bu mailde alan alan kaç tane test geçmiş kaç tane fail etmiş belirtilir.

Siz de bir fonkisyonel ürün alan sorumlusuysanız direk kendi sorumluluk alanınıza bakar ve tüm testler geçmiş mi ona bakarsınız. Eğer fail eden test veya testler varsa hemen trace'lere bakar, debug eder problemin kaynağını araştırır ve eğer bu developer'dan kaynaklanan bug is hemen bir iş açar ve sonunda bir açıklama ve durum e-mail'i atarsınız herkese.

Bu fonksiyonel testlerin ürünün kodları değiştikçe güncel kalmasından ve yeni testlerin eklenmesinden fonksiyonel alan test sorumlusu sorumludur. Test'de bir metod çağırıyorsunuz diyelim, ve developer metodun parametrelerini değiştirdiyse siz de kendi test kodunuzu değiştirmeniz lazım. Yani test kodları da her gün build edilir ve test kodundaki build break'lerini ilgili testçi düzeltmek zorundadır akşam işten ayrılmadan önce.

Günlük BVT, Fonksiynel ve diğer tüm test sonuçları ve trace'leri saklanır. Ve herhangi bir test'in loglarına bakıldığında ne zaman, hangi makinada  hangi işletim sistemi ve donanımda çalışmış, pass/fail durumu, test trace'leri, ilgili açılmış işler ve durumları hep görülebilir.

Bazen bir fonksiyonel test günlerce ve haftalarca fail edebilir. Ondan sorumlu developer ilgili bug'ı fix edip check-in etmelidir. Developer'ın ve Tester'ın vazifesi o alandaki testlerin hepsinin pass etmesidir. Ama fail eden bir test ile ilgili iş varsa artık top ve sorumluluk developer'dadır. Kimse tester'a birşey demez. Yani her fail eden test için bir iş/bug açılmış olmalı. Zaten test'in fail nedenine bu bug numarası da ekleniyor.

Ve yine tester yeterince test'i olduğundan emin olmalı. Bir ürünün kodları için testlerin ne kadar iyi olduğunu gösteren tool'lar var. Bu tool'lara Code Coverage deniyor. Code Coverage bir exe veya dll'in hangi class'larının, hangi metodlarının içine test kodunun dokunduğunu hangilerine dokunmadığını tesbit etmeye, test yazılması gereken yerlerin tesbitine yarar. Test Coverage en az %70 civarlarında olmalıdır.
hkoyun
21 Haziran 2006 18:20
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1046 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen