Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

GIF
Tüm Başlıklar XML

1.  Graphic Interchange Format.

Web'de en popüler olan resim formatı. Aslında PNG formatı GIF'ten hem sıkıştırma olarak hem desteklenen renk sayısı bakımından daha iyidir. Ama gif daha eski olduğu için daha popülerdir. Daha kötüsü; GIF'in patenti Unisys firmasına aittir ve kullanıyorsanız onlara parasını ödemeniz gerekir. Mesela Yahoo'nun gif kullanmak için Unisys'e para ödediği söyleniyor. Aslında ticari olmayan kullanımlar için Unisys ücret taleb etmiyor ama isteme hakkını da elinde tutuyor.

GIF'in en önemli ayrıcalığı animasyonlar için kullanılabiliyor olması. Hareketli resimler. Bir çok web sitesinde abartılı kullanıma sahip bu animasyonlar okuyucunun dikkatini dağıtmaktan başka bir işe yaramaz. Aslında PNG'nin de animated versiyonu olan MNG var ama destekleyen browser yok.

Sonuç olarak gereksizdir, PNG tavsiye edilir.
fizikci
23 Ocak 2005 13:56 ~ 19 Temmuz 2005 23:02
2.  ayrıca bkz: resim dosya uzantıları
fizikci
16 Haziran 2006 18:08
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
» MP3 » CSS » FireFox » webmaster » BMP » MIME » clip-art » color-depth » animasyon » Java » WMA » algoritma » pixel » ZIP » browser » JPEG » Mozilla » JavaScript » HTML » Internet Explorer » PNG » web » SWF » LZW » görsel » Netscape » MOV » MNG » ARC » Applet » W3C » MPG » format » Photoshop » TCP/IP » data » JPG » XML

© 2005, Bilişim Kulübü. (1187 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen