Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

JSP
Tüm Başlıklar XML

1.  Java Server Pages. Servlet gibi dinamik içerik üretmek için kullanılır. Asp gibi tag lı bir yapısı olduğundan karmaşık sayfaları JSP ile yapmak servlete göre çok daha kolaydır. JSP sayfaları ilk kez çalıştırıldıklarında üzerinde bulundukları servlet motoru tarafından derlenerek servlete çevrilirler.

Örnek:
JSP de
<B>Merhaba</B>


satırının derlendiğinde oluşan servlette şu satır bulunur

System.out.println("<B>Merhaba</B>");

Tabi servlet derlenmiş bir dosya olduğu için decompile etmeden yukardaki satırı göremezsiniz.

 

Coyote
07 Ocak 2005 17:15
2.  bkz: ASP, bkz: PHP, bkz: ASP.Net
fizikci
07 Ocak 2005 17:31
3.  MVC (model view controller) mimarisine göre, görünümle ilgili yapıların yazılacağı hede.
sertw
20 Kasım 2005 01:12
4.  öğrenmek için temel olarak java bilmeniz gereken,ASP gibi <% ve %> etiketleri arasına yazılan ve Türkiye'de bu teknolojiyi sağlayan hostların çok pahalı olduğu dil.
jpc
23 Haziran 2006 10:02
5.  Aslında yapılacak sitenin yapısı, mimari olarak düzgün bir şekilde tasarlanırsa, jsp yazmak için java kodu bilmenize gerek kalmaz.

Zaten işin profesyonelliği de buradan gelmektedir, şöyleki:
MVC'ye göre, sadece bir tane servlet yazarsınız. Burası, sisteme giriş noktası gibidir. Bütün post-get işlemleri bunun üzerinden yapılır. Bu servlet'te (veya onun etrafındaki sınıflarda-java kodlarında) kontrol işlemlerini yaparsınız. İş mantığını buraya gömebilirsiniz...

İkinci olarak: Verilerin bulunacağı bir yapı tanımlarsınız. Bunlar java bean'ler olabilir. Veriler, veritabanından orm araçları ile çekilebilir. Ya da başka bir veri kaynağından başka yöntemlerle çekilebilir.
{Bu noktada şuna dikkat çekelim: Veritabanında tabloları oluşturduktan sonra, araçlar-tool- sayesinde bean sınıflarını da, ibatis'in ayar-config- dosyalarını da otomatik olarak üretebilirsiniz. Sadece ER'ı oluşturun.. Gerisini araçlara bırakın :) }

Veee işin view kısmı.. İşte jsp bu noktada kullanılmalıdır. Buradaki iş tamamen web tasarımcıya bırakılır. O kişinin java bilmesine gerek kalmadan sadece belirli etiketleri (tag) kullanarak bu işi yapması sağlanmalıdır.

Yani jsp sadece görünüm(view) işleri için kullanılmalıdır. Bu durumda web tasarımcıların, java bilmesine gerek kalmaz. Çalışan profilini de üçe ayırabilirsiniz: profesyonel bir biçimde arayüz geliştirenler, java bilen yazılım geliştiriciler, veritabanı konusunda tecrübeli geliştiriciler.

Ayrıca bkz: Struts
sertw
24 Haziran 2006 00:47
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1234 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen