Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Browserlarin script engine'leri tarafindan calistirilan, HTML icine gömülü script dili. JavaScript clientdaki kodlama ihtiyacini karsilamak icin gelistirilmistir.
Mucidi Brendan Eich (Netscape)'dir. Netscape, 90li yillarin basindaki Java'nin populerliginden faydalanmak arzusuyla yeni gelistirdigi script diline JavaScript adini vermistir. Basarili da olmustur.
fizikci
06 Ocak 2005 11:09 ~ 26 Ekim 2006 03:17
2.  .js uzantılı dosyalara verilen isim..
jessender
24 Haziran 2005 00:30
3.  geliştirmekten cok çalıntının en fazla yapıldığı kod dili olarak kabul ediyorum.. hatta yeryüzünde sıfırdan yazacak 10-15 kişinin olacağına inanıyorum:p şaka bi yana ;
javascript.internet.com/ site faydalıdır..
jessender
24 Haziran 2005 00:31
4.  bkz: vbscript
red
24 Haziran 2005 09:34
5.  Javascript, Java adlı programlama dilinden farklı bir script dilidir. Özellikle web sayfalarında kullanıcı ile etkileşimde önemli rol oynar. Dinamik web sayfalarında birçok işlemin client tarafından yapılıp Server'ı meşgul etmeden işlerin tamamlanması sağlanır. Bu script dili ile kullanıcı mesaj basmaktan tutun da, bilgisayarına cookie kaydetmeye kadar birçok şeyi gerçekleyen bir yapı sağlar. HTML'deki etiketleri* kullanarak bir programlama dilindeki kontrol ve döngüler ile işlevselliğini gösterir. Yalnız Javascript kullanırken bütün browserların desteklediği scriptler yazmaya önem göstermeliyiz. O nedenle bir etiketi* kullanmadan önce yine Javascript ile kullanıcının browser tipini ve versiyonu test etmemiz en akılcı çözümdür. Örneğin ben b1r projemde üye olma kısmında bütün kontrolleri Server tarafında yapıyordum. Bu her yanlış giriş için Server'ın meşgul olması ve kullanıcın doğru girdiği bilgiler varsa bunların da kaybolmasına neden olmaktaydı. Bunu Javascript ile yapınca sunucuya her defasında gitmekten kurtuldım hem de kullanıcın sadece yanlış girdiği bilgileri düzeltmesini sağladım. Her ne kadar Javascript'i sevmesem de üstlendiği görev bakımından webde vazgeçilmezlerim arasında.


Javascript içinde kullanabileceğimiz tamsayı*, karakter* gibi değişkenleri belirtirken tip tanımlaması yapılmaz. Ben genelde vereceğim değişken tamsayı* ise intStatus adlı değişkeni kullanırım status yerine. Eğer bu değişken string bir ifade ise strStatus olarak kullanırım. Bu benim stilim. Yani bana daha kolay geliyor. Çünkü kodu yazdıktan bir süre sonra kodu incelediğimde değişkenlerin tip tanımlaması olmadığı için karıştırmamak için böyle bir yola başvururum. Aslında bunu yazdığım comment'lerle de belirtebilirim ama bu tercihim değil. Javascript içinde dizi tanımlaması da yapılabilir. Bu sayede aynı türden birçok eleman döngü yapıları ile kolayca kontrol edilebilir.

Fonksiyonlar Javascript içinde kullanılabilir. Bu sayede tekrarlı işler tek bir yönden yönetebilir, kod kalabalığını önlemiş oluruz. Özellikle de script dosyası harici* olarak tasarlanırsa web sitemizin genelinde kullanılacak birçok işlem buradan fonksiyonlar ile rahatça yönetilebilir. Bunu belirtmişken Javascript dosyalarının aynen CSS'de olduğu browser içine de yazabiliriz. Mesela ben bir proje için şöyle bir şey yapmıştım: External bir script dosyam var. Burada gönderilen bir stringin okul numarası olup olmadığını kontrol eden bir fonksiyon yazmıştım. Okul numarasının girilmesi gereken bir yerde (genelde bütün sayfalarda script dosyasını kullandığım için her sayfada referans gösteririm ) aldığım bu değeri fonksiyona gönderip doğru/yanlış değeri almıştım. Bu bana aynı kod bloğunu kopyala/yapıştır ile kullanmayı önlemişti.

Javascript içinde kullanıcı ile etkileşimi sağlayan mini pencereler bulunur. Bunlar alert, prompt ve confirm'dir. Alert ile kullanıcıya bir uyarı verebilir, confirm ile onay isteyebilir, prompt ile bir değer girmesini sağlayabiliriz. Bunlardan alert ve confirm çok sık kullanılır. Örneğin bir kayıt silinmek istendiğinde confirm ile emin misiniz diyebiliriz. Bu sayede kullanıcı hatalarını* en aza indirebiliriz. Bu mesajları bazı olaylara* bağlayabiliriz. Örneğin body etiketinin* * adlı bir olayı* vardır. Buraya
<body onLoad="alert('Hoş geldiniz')">
dersek sayfamız her yüklendiğinde kullanıcıya hoş geldin mesajı görünecektir.
mennan
29 Temmuz 2005 01:34
6.  Ayrıca bkz:
  » Bir PHP Hikayesi - Bölüm VI - Biraz da Javascript hikayesi (makale)
  » Javascript ile Nesne Yönelimli Programlama (OOP with JS) (makale)
  » Javascript ve HTML ile grafik çizmek (makale)
  » Javascript: Kullanıcıya emin misiniz diye sormak
  » Javascript: Popup pencereden asıl pencereye data aktarmak
  » Javascript: Bir elementi butona tıklayarak gizlemek ve göstermek yani toogle
  » Javascript Toolbox
  » JavaScript ile redirection
  » JavaScript ile regular expression kullanımı
fizikci
09 Ağustos 2006 12:12 ~ 04 Haziran 2008 14:19
7.  Kim ne derse desin, dünyanın en çok kullanılan dili. Internet üzerindeki 4 milyar küsür web sayfasının hemen hepsinde kullanılır.

Bu arada bkz: Javascript ile Nesne Yönelimli Programlama (OOP with JS) (makale)
fizikci
26 Ekim 2006 03:15
8.  Satır sonlarında unutulan noktalı virgülleri* problem yapmayan dil. Eğer satır anlamlı bir statement ise yorumlarken noktalı virgülü kendisi koyuyor.

Bu dili geliştiren arkadaşlar bu özelliğin anlamsız hatalara sebep olabileceğini hiç düşünmemişler herhalde. Örneğin bir yerde -yanlışlıkla veya bilerek-
return
true;
yazdınız diyelim. Javascript yorumlayıcısı bu kodu şöyle değiştirecektir:
return;
true;
Programcı yesin kendini "ben true döndürüyorum bu fonksiyon niye false döndürüyor?!" diye!

Not: Aslında tek başına "return;" undefined döndürür ama bu da çoğu durumda false gibi çalışır.
fizikci
24 Kasım 2006 16:55
9.  http://www.w3schools.com/js. Çok faydalı bir site.
RivaldoCan
21 Aralık 2006 19:06
10.  java ile oldukça karıştırılan, ama arasında dağlar kadar fark, karadenizin akdenize tuzluluk oranı kadar bir benzerlik olan ve bu benzerliğede ismi ve söz dizimi sayesinde ulaşan, özellikle amatör sitelerde oldukça gereksiz ve yersiz kullanılan dil...

efsanede isminin javascript konulmasının sebebi olarak, hem söz diziminin javaya benzemesi hemde javanın popülerliğinden istifade edilmek istenmesi şeklinde ifade edilir.
kapali_havuz
13 Ocak 2007 20:18
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» jquery » backbone » LiveConnect » HTML renk kodları » Javascript: Bir elementi butona tıklayarak gizlemek ve göstermek yani toogle » programlama dilleri » clearTimeout » Site İçin Text Editörü » Firefox Extension » PHP Framework » syntactic sugar » RegisterStartupScript » HTML » The Prototype Javascript Framework » typeof » HTML: Fare üzerine gelince utanıp kızaran buton yapmak » C ve benzeri diller » status bar » hit » confirm » eval » C türevi script dilleri » E4X » multi-threading » ajax » history » floor » Açık Kaynak Projelerde en çok kullanılan 10 dil » interpreter » minify » exception » ASP.NET, JSP, ASP, PHP? Hangisi? Neden? » XForms » external script » Kaç Programlama Dili Biliyorsunuz? » ASP » ECMAScript » z-index » Datagrid ve Checkbox » XMLHTTPRequest kullanımı » onmouseover » input type=hidden » var » JavaScript ile regular expression kullanımı » Firebug » asp.net default button » Javascript frameworkleri » HTML DOM » hakkı öcal » toString


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (2171 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen