Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Giriş cihazlarının okuduğu bilgiyi klavyeden girilmiş gibi yapması özelliğidir. Barkod okuyucular, manyetik kart okuyucuların birçok modeli bu özelliğe sahiptir. Bu cihazlardan bir okuma gerçekleştiğinde tıpkı kullanıcı klavyeden tuşlarla yazıyormuş gibi tuş gönderirler. Aynı zamanda cihazların çoğu gönderdiği numara sonrasında enter karakteri gönderir.

Kullanımı oldukça basittir, cihazın yanında gelen aparat ile birlikte klavye girişine bağlanır, herhangi bir ek yazılım yüklemeye gerek yoktur.

Yazılım geliştiriciler açısından tek problem cihaz üzerinden okunma sağlandığında numaranın doğru yere girilmesini sağlamaktır. Bilgi klavye üzerinden gönderildiğinden o an aktif olan programa tuş gönderimi yapılır ve bu alan yanlış ise gerekli işlemler yapılamayabilir. Örnek olarak, barkod numarası alanı aktif olması gerekirken kullanıcı başka bir textbox'a geçmişse veya başka bir program çalıştırmışsa okutulan bilgi bu alana gönderilebilir.
bateristt
11 Kasım 2006 21:15
2.  Genellikle giriş bittikten sonra son karakter olarak Enter gönderirler. Programcı bu karakteri yakaladığı anda yapması gereken işleri yapar, yani TextBox'ın OnEnter eventi tetiklendiğinde.

Örneğin fatura ekranında grid'in malzeme girişi yapılan hücresi aktifken kullanıcı bu cihazı kullanarak barkod numarasını okutur. Program OnEnter olayını yakaladığı anda bu barkod numarasıyla ilişkili malzemeyi, birimlerini, birim fiyatını, vs. veritabanından çekerek otomatik olarak ilgili alanlara yansıtır. Böylece kullanıcı bütün bunları tek tek belirtme yükünden kurtarılmış olur.
fizikci
11 Kasım 2006 23:18
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen