Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

LKD
Tüm Başlıklar XML

1.  Linux Kullanıcıları Derneği

Türkiye'de Linux Camiası 1992 oluşmaya başlamış, 1993 yılında linux@bilkent.edu.tr listesi etrafinda örgütlenmeye başlamış, 1995 yılında ilki düzenlenen "Türkiye'de İnternet" Konferansı'nda ilk defa yüzyüze bir araya gelmiştir. 1995'ten 2000 yılı ortasına kadar Türkiye Linux Kullanıcıları Grubu adı ile bir birlik oluşturan Türk özgür yazılım gönüllüleri, 2000 Mayıs ayında başlatılan girişimler ile bir dernek statüsüne kavuşarak, Linux Kullanıcıları Derneği adı ile ilk genel kurullarını Kasım 2001'de gerçekleştirmiştir.

Linux Kullanıcıları Derneği, tüm renkleriyle açık kaynak kodu felsefesini kucaklamakta ve bu felsefeye uyan tüm ürün, teknoloji, oluşum ve platformları kapsamayı, en azından sıcak ilişkiyi hedeflemektedir. LKD, ağırlıklı olarak Linux etrafında örgütlensede, tüm kardeş işletim sistemleri, ve geniş bir yelpazede açık kaynak kodu lisanslarını desteklemektedir.

LKD, Linux ve Özgür Yazılımın ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünmektedir. Bu işletim sistemi ve felsefeye uygun yazılımların kullanılması, yayılması, uyarlanması, geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Linux'a doğrudan ya da dolaylı destek veren birey, kurum ve oluşumlarla iş birliğine girmek, onların etkileşime girebileceği bir çerçeve örgüt ve platform olmayı arzulamaktadır. Bu kurumlarla, kamu oyunun buluşacağı bir ortam, giderek iki tarafın hakların korunduğu, toplumsal yararın öne çıktığı mekanizmalara ev sahipliği yapmak istemektedir. Uzun vadeli hayallerimiz de uzmanlara ve hizmetlere sertifikasyon ve hakemlik mekanizmalarına yol açan örgüt olmak isteriz.

Ülkemizdeki yazılımların, Linux ve bezeri sistemlere taşınması konusunda destek olmak ve bu yöndeki tüm çabaları teşvik etmek isteriz.

Açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin Ulusal İşletim Sistemi olarak geliştirilmesi, bunun kobiler, okullar, kamu ve askeriyede kullanılmasının teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu bizim çok önemli hedeflerimiz arasında.

Yıl içinde sürekli olarak, yeniliklerin duyurulduğu, teknik birikimin aktarıldığı, uygulama ve deneyimlerin paylaşıldığı seminerler yapmaya çalışıyoruz. Bu seminerler Ankara'da ve İstanbul'da , INETD - Internet Teknolojileri Derneği işbirliği ile, 2 haftada bir yapılmaktadır. Ayrıca talep üzerine öncelikle Üniversitelerde 1 yada 2 günlük Linux etkinlikleri yapmaktadır. Şubat 2003 itibarıyla 16 üniversitede bu tür seminer yapıldı.

Türk özgür yazılımcıları, 1995'ten itibaren bir çok sektörel etkinlikte yer almış, çeşitli eğitim seminerleri ve paneller ile Linux ve özgür yazılım felsefesini ve bu felsefenin başarılı örneklerini tanıtmayı ve kullandırmayı amaçlamıştır.Tüm, "Türkiye'de İnternet" Konferansları , Akademik Bilişim Konferansları ve İnternet Haftası etkinliklerine aktif olarak katılmış, ve yoğun Linux eğitimleri sağlamıştır. Bunun dışında Bilişim Etkinliklerine katılmış, stand ve panel/çalışma grupları ile Özgür Yazılıma destek olmuş, onu tanıtmaya çalışmıştır.

LKD Mayıs 2002'de Ankara Üniversitesinde 1. Linux ve Özgür Yazılım Şenliğini, 4 gün 5 paralel salonda, Anadolunun her yerinden gelen 1000'i aşkın katılımla gerçekleştirilmiştir. 2. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği 1-4 Mayıs 2003 tarihlerinde İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Şenlik her yıl tekrarlanacaktır.

LKD kendi üyeleri ve tüm dünyadaki Linux ve Özgür yazılıma gönül vermiş her düzeydeki penguenleri, linuxa destek veren tüm firma, kurum ve kuruluşların toplanma noktası, yardımlaşma ve haberleşme ortamı, sorunların ve yeni fikirlerin tartılıldığı bir platform olmayı, ülkemizde Özgür yazılımın öneminin anlaşılması, gelişmesi ve kullanılması için entellektüel liderlik yapmayı hedeflemektedir.

LKD bu bağlamda web, ftp ve liste hizmetleri sunmakta, bünyesinde çeşitli çalışma gruplarını barındırmakta ve bu tür çalişmalara destek olmaya çalışmaltadır. Derneğin 1995 yılından bu yana işlettiği ve http://www.linux.org.tr adresinden erişilebilen web sitesi Türk özgür yazılımcıları için bir buluşma noktası teşkil etmektedir. Aylık 27000 dolayında ziyaretçiye hizmet veren web sitesi üyelerin destekleri ile güncellenmektedir. Yine dernek tarafından işletilen 180GB kapasiteli ftp sitesi, Türkiye'de Linux dağıtımları için ana dağıtım noktası teşkil etmekte ve bir çok yazılımın resmi Türkiye yansısı olarak faaliyet göstermektedir. Yardımlaşma ve ortak çalışma platformu olarak işletilen çeşitli tartışma listeleri üzerinden aylık 1,000,000 dolayında e-posta mesajı dağıtılmakta, isteyerek abone olan kimselere ulaştırılmaktadır. http://liste.linux.org.tr adresinde LKD listeleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yerelleştirme, yeni yazılımların geliştirilmesi, Türkçe belgelemenin sağlanması, düzenli eğitim seminerlerinin ve kısa kursların gerçekleştirilmesi konularında yapılan çalışmalar LKD tarafından koordine edilmekte, bu alanlarda gerçekleştirilen çalışmaların etkinliğinin arttırılması için çaba sarfedilmektedir.

LKD üyeliği, "Özgür Yazılım" felsefesine duyulan sempatiyi ya da bağlılığı ifade eder. Bu anlamda, felsefeyi benimseyen herkesi LKD üyesi olmaya, dernek çatısı altında yeni projelerin üretilmesi, gerçekleştirilmesi ve özgür yazılım kullanımının teşvik edilmesi konularında katkı vermeye davet ediyoruz.


BMericC
14 Haziran 2005 16:28
2.  şu anki başkanı bilkent üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr.Mustafa Akgül'dür.
dadaruh
14 Haziran 2005 22:47
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen