Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Linus Torvalds tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi çekirdeği.

Linus Torvalds'ın otobiyografisi yalnızca eğlenmek için adlı kitabı yeni okudum. Linux'un tarihçesiyle ilgili öğrendiklerimi sıcağı sıcağına aktarayım :

91 yılında Linus Torvalds yeni kayıt olduğu üniversitede, büyük emeklerle satın aldığı 386 işlemcili bilgisayarına, yine büyük emeklerle satın aldığı Minix işletim sistemini kuruyor. Üniversitenin Unix sistemine ve nete bağlanmak için kullandığı Minix'in terminal emülasyonu çok kullanışsız olduğu için kendi terminal emülasyonunu yazmaya karar veriyor. İlginç olan şey bu programı Minix üzerinde değil de, çıplak hardware üzerinde geliştirmeye karar veriyor. Dolayısıya programını boot edebilen* bir program (yani disketini bilgisayara takıp, açılışı disketten yaptığınızda işletim sistemine ihtiyaç duymadan kendi başına çalışabilen bir program) olarak tasarlamak zorunda. Aslında böyle yapmaktaki amacı yeni 386 işlemcisiyle ve hardwarei ile daha yakından tanışmak istemesi. (Böyle bir program boot edebilmesi yönüyle aslında basit anlamda bir işletim sistemidir. Ama elbette sadece terminal emülasyonu olarak çalışan bir programa işletim sistemi denemez.) Neyse lafı uzatmayalım, Linus, her ne kadar bir terminal emülasyonundan başka birşey yazmak istemiyor olsa da, hiç farkında olmadan, ileride dünyanın en tanınmış işletim sistemlerinden biri olacak Linux'un ilk satırlarını yazmaya başlıyor. Programını Minix üzerinde kodluyor, GCC ile derliyor, denemek istediğinde makinasını reboot ediyor ve disketten başlatıyor. Nihayet programını tamamladığında artık net'e bağlanmak emaillerine bakmak için bu programı kullanmaya başlıyor. Ama tabi ortaya başka bir problem çıkıyor: Bir dosya download etmesi veya upload etmesi gerektiğinde program bir işe yaramıyor. Çünkü program bir işletim sistemi üzerinde çalışmadığından kendi disket sürücüsüne ve dosya sistemi sürücüsüne sahip olmak zorunda. Bu iş çok büyük bir emeğe neden olacağı için önce vazgeçmeyi düşünüyor ama sonra bütün geek'ler gibi o da bilgisayar zaafına yenik düşüyor ve bunları da yazmaya karar veriyor. Ağır bir tempo ile gece gündüz demeden çalışmaya başlıyor ve tamamladığında artık terminal emülasyon programı artık daha çok bir işletim sistemine benziyor. Linus yeni işletim sistemini Unix uyumlu bir işletim sistemi haline getirmek istediği için POSIX standartlarına ihtiyaç duyuyor. Minix'in email grubuna bir email gönderip POSIX standartlarını nerede bulabileceğini soruyor. (Bir programcı POSIX satndartlarına neden ihtiyaç duyar ki? Demek ki bu programcı Unix benzeri bir işletim sistemi yazıyor.) Böylece ilk defa Linus'un kendi kabuğundaki çalışması gün yüzüne çıkıyor. Bu emailine cevap olarak gelen mesajların hiç biri onu POSIX standartlarına götürmüyor ama insanlar yeni işletim sistemiyle ilgili onu soru yağmuruna tutmaya başlıyor. Sonunda birileri Linus'tan kaynak kodlarını bir ftp sitesine koymasını istiyor. Linus o sırada yeni işletim sistemi için Freax ismini düşünüyor ama üniversitedeki asistan arkadaşı Linus için açtığı ftp sitesine Linux adını veriyor. Böylece yeni işletim sistemi Linux adıyla doğuyor.
fizikci
06 Ocak 2005 12:54 ~ 13 Haziran 2006 16:44
2.  Linax diye amerikan aksanıyla telaffuz edilmez, Linus Torvalds linux der (yazıldığı gibi okur). Hatta ilk zamanlar linuxte ses kartını denemek için örnek bir ses dosyası vardı. Linus Torvalds'ın sesini duyardınız: "Linux, this is a linux" derdi, (linuks).
TomC
09 Ocak 2005 22:28 ~ 30 Mayıs 2005 18:58
3.  Linus Torvalds tarafından başlatılmış, özgür yazılımcılar tarafından genişletilmiş, şuanda dünyada büyük bir kullanım alanına sahip, güzel, şık bir işletim sistemi.
MagicBright
12 Haziran 2005 15:02
4.  Linux, Linus Torvalds adında Finlandiya'lı bir bilgisyar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken kişisel bilgisayarında kullanmak üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir (işletim sisteminin çekirdeği, işletim sisteminin beyni diye tabir edebileceğimiz kısmıdır). İnternet'te yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan bir çok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır (Linux, Linus Torvalds tarafından "Linuks" şeklinde telaffuz edilmektedir, ilgili ses dosyasına şu adresten ulaşabilirsiniz:
http://www.paul.sladen.org/pronunciation/torvalds-says-linux.wav
BMericC
14 Haziran 2005 16:22
5.  Linux'u linuks diye telaffuz etmeden önce bir süre linaks diye telaffuz etmek kaçınılmaz bir süreçtir. Eninde sonunda dosyaya erişilerek ikna olunulur.

Arada bir yeni versiyonları kontrol edilmelidir. Zırt pırt yeni versiyon çıkar ama bi türlü 2 den 3 geçilemez. (takdir görür bu ilke) http://www.kernel.org
red
14 Haziran 2005 16:42
6.  Popüler bazı dağıtımlar : slackware, debian, ubuntu, mepis, suse, gentoo, xandros, linspire, red hat, fedora, mandriva, knoppix, turkix

*en sevdiğim dağıtımın ubuntu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim :))

MrOK
14 Haziran 2005 16:49
7.  her ne kadar geliştiricisi Linus Torvalds'ın ismine benzese de, asıl açılımı: Linux Is Not UniX'dir.
dadaruh
15 Haziran 2005 21:22
8.  Ulusal işletim sistemimizi unutmak olmaz. bkz. Pardus
MrOK
21 Haziran 2005 20:14
9.  bkz: GNU/Linux
fizikci
03 Temmuz 2005 01:43 ~ 01 Ağustos 2005 12:04
10.  Özgür yazılım hareketine daha sonradan dahil olmuş işletim sistemi çekirdeğinin adıdır. Şu an için çok geniş kitlelerce tüm işletim sisteminin adı olarak bilinir.
erdemkose
03 Temmuz 2005 01:48
11.  Firefox, OpenOffice, XWindow, gimp, Java, Mono, PostgreSQL, Apache, PHP, Shell programming, vs, vs, vs...

Biri Windows kullanmak için geçerli tek sebep söylesin.
fizikci
20 Eylül 2005 16:42
12.  Üzerinde henüz efendi gibi grafik yazılımı/uygulamaları bulunmayan olanların da çok yetersiz olduğu (gimp, ink v.s), 2006/3rd-quarter itibariyle (Adobe-Macromedia evelenmesinin de çok etkili olduğu bu süreçte) Linux için Photoshop, Illustrator, Flash, Premiere Pro, After Effects, DreamWeaver gibi Adobe ürünlerinin de çalışacağı, bu sebepler yüzünden de windows'a tercih edilebilirliği katmerlenecek olan işletim sistemi platformu.
clangboomsteam
16 Ekim 2005 03:05
13.  linux denilince bir linux programcısı için ilk akla gelen konu file ve daemonlar ya da güncel adıyla servisler.Linuxun motoru daemonlardır eğer ps -aux ile Linuxta çalışan programları listelerseniz karşınıza sonu "d" ile biten bir sürü proses çıkacaktır.işte bu "d" ile biten prosesler Linuxun motoru ya da kalbidir.
Bu arada her sonu "d" ile biten proses * servis olmak zorunda değil : )
typhoon
25 Aralık 2005 22:23
14.  Linux hakkında kitaplar, how-to'lar, tutorial'lar barındıran çok kapsamlı bir site:
Linux Documentation Project - http://www.tldp.org
fizikci
04 Ocak 2006 10:57
15.  Kendi Linux dağıtımımı yapmak istiyorum diyenler için kaynak; Linux From Scratch :
http://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/stable

Not: Bu link sizi direk dokümana götürür. Eğer dokümanın yeri değişmişse http://www.linuxfromscratch.org adresinden bakabilirsiniz.
fizikci
04 Ocak 2006 11:09 ~ 21 Ağustos 2006 01:25
16.  Linux kaynak kodlarına erişmek, fonksiyonların, değişkenlerin üzerine tıklayarak gezinmek için;
http://lxr.linux.no
fizikci
13 Ocak 2006 15:23
17.  Kernel kodlarından penguen (ascii-art):
http://www.100mb.nl
fizikci
02 Ocak 2007 19:36
18.  Linux hakkında yüzlerce ipucu:
http://www.brunolinux.com
fizikci
07 Ocak 2007 01:48
19.  Birinin yalnızca eğlenmek için yazdığı bir şey olmasına rağmen, onun haricinde milyonlarca insanında bu işten o kadar çok eğleneceğini tahmin etmeden yazdığı işletim sistemi.
zibidi
16 Mart 2008 23:55
20.  Yeni tanışmış olmama rağmen beni kendisine bağlamış olan işletim sistemi çekirdeğinin ismidir.Pardus umun üzerinde bulunduğu çekirdek...
puchacz
18 Mart 2008 20:58
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1968 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen