Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

ram
Tüm Başlıklar XML

1.  random access memory: rastgele erişimli bellek. en yaygın kullanımı pc-lerde kullandığımız ram-ler.
kar
11 Ocak 2005 11:40
2.  ayrıca bkz: dram, sram
TomC
12 Ocak 2005 21:24
3.  bknz. RAM nasıl çalışır?
ceeyt_pp
28 Temmuz 2005 05:11
4.  Bellek olarak harddisk ve RAM diye iki çeşit vardır. Bunların arasındaki fark şuna benzer:

Kalite bi program yaptınız. 5 basamaklı en buyuk doğal sayıya yakın bir gavur parasına$ sattınız. Aylık da arkadaşlarınız arasında bayaa bi karizma yapacak kadar bakım anlaşması imzaladınız. Kıro da değilsiniz, para sizde, karizma sizde. Herkes sizi konuşuyo. Bu derece bi insanın bi de buyuk bi kasası olur haliyle. Çok buyuk bi ihtimalle parayı bulduktan sonra muazzam bi dugun de yapıp bekarlığa veda ettiniz. Hanım tabii masraflar için para istiyo sizden. Yok çocuğa prima, yok milupa, yok fitil. Bi dünya iş yani. Siz ne yaparsınız haliyle. Öncelikle o çok buyuk kasanızı her masraf için açıp kapamazsınız. Bir miktar çıkarıp bir yere bırakır, yeri geldikçe harcarsınız. Veya kasayı yanınızda taşıyıp, çocuğa kinder almak için bile kasayı açmazsınız. Kullanmak istediğiniz miktarı aylık veya haftalık olarak bir yere -yani cebinize- koyup oradan harcarsınız. Böylelikle hem zamandan kazanırsınız, hem güvenlikten.

Yukarıdaki örnekte büyük kasa harddisktir. Orada büyük veriler tutulur. Yatırım amaçlı verileri oraya bırakırsınız. Her zaman açmazsınız. Cebiniz ise RAMdir. Oradan istediğiniz kullanırsınız. Böylelikle daha hızlı bir çalışmanız olur.

Bir bilgisayarın performansına etki eden en önemli özeliklerden biridir RAM. Mesela bende Oracle yuklu. Bu ve bununla beraber çalışan irili ufaklı bir çok programın toplam memory harcaması yaklaşık olarak 300 MB tutmaktadır. 512 MB RAM ile zor da olsa çalışabiliyordum; ama ben 1 GB'ya çıkararak çok daha hızlı bir sisteme sahip oldum.

Artık günümüzde minimum RAM ihtiyacı -bence- 512'dir. Yani alacaksanız bunu dikkate alın derim.
mennan
01 Eylül 2005 20:24
5.  Ben şahsen mennan denilen nerden geldiği belli yazarımızın şu sözüne katılmıyorum : "Artık günümüzde minimum RAM ihtiyacı -bence- 512'dir." ve şiddetle kınıyorum. şöyleki:
ram de ihtiyaç demek sizin istediğiniz uygulamayı kaldıracak ram kapasitesine refer eder. günümüzde telekom dünyasından tutunda uzay araştırmalarının yapıldığı alana kadar bilgisayar sistemleri her yere girmiştir. ve bu sistemlerin bazılar için 8MB bellek bile yeterli olurken bazıları için 4GB bile az gelir. Bu yüzden önyargılarımızdan arınıp olaylara geniş açıdan bakmamız gerek öyle bir PC ye bağımlı kalıp bu gibi önermelerde bulunmak, totoloji olarak ileri sürmek akla ilme ve fenne aykırıdır:))))))
mennan genç bir yazarımız ve piyasada piştikçe öğrenecektir bunları, benim yıllar mertebesinde edindiğim dahine fikirler ve engin düşünceler şunu gösteriyorki mennan geleceğin tom u, bill gate'i , hatta ve hatta emre'si olabilir:))))
emreknlk
01 Eylül 2005 21:06
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1406 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen