Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Servis tabanlı mimari olarak ifade edilebilen, yazılım trendinin o yöne doğru kaydığı, hizmet esasına dayalı, mesajlarla haberleşilen bir mimari.
mennan
18 Haziran 2005 00:26
2.  Özellikle web servislerinin* kullanımı ile anlamlı olan, farklı diller ile geliştirilen büyük sistemleri oluşturan yazılımların birlikte çalışabilirliğini* sağlayan yazılım mimarisi.

SOA'da, geleneksel nesne yönelimli programlamaya göre nesneler arası ilişkiler daha gevşektir.* Önemli olan birlikte çalışabilirliktir. Bunun için uygulamalar arası standart interfaceler tanımlanır. Daha sonra bu interfaceler aracılığıyla uygulamalar arası haberleşme ve birlikte çalışma sağlanır. Örneğin C# ile yazılmış bir servis Java veya başka bir dil ile yazılmış bir uygulama tarafından kullanılabilir.

Interfaceler belli bir standart (WSDL) ile tanımlandıklarından dile özgü implementasyon detayları interface arkasında (serverda) kalırken, client tarafından her hangi bir dil ile servise erişim mümkün olmaktadır.

Özellikle kurumsal seviyedeki uygulamalar için düşünülmesi gereken bir mimaridir. Uygulamanın hiç bitmeyen geliştirme, yeni özellikler ekleme ihtiyacı bu mimari sayesinde daha uygulanabilir hale gelir.

Anahtar kelimeler : service, orchestration, stateless, provider, consumer, discovery, binding
fizikci
20 Ekim 2005 21:35 ~ 25 Temmuz 2006 15:54
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1125 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen