Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  UNIX ve türevi işletim sistemlerinde, işletim sisteminin etrafını kabuk gibi sarıp kullanıcının içerideki çekirdekle irtibatını sağlayan programa shell denir. Bu programın arayüzü şu bildiğiniz metin tabanlı konsol ekranları şeklindedir. Konsol ekranında devam eden bir işlem yoksa komut istemini ve bir şeyler girmenizi (komutlar vermenizi) bekleyen, yanıp sönen imleci görürsünüz.

Örnek bir konsol ekranı aşağıdaki gibidir:
newbie@www #> bu ne ya
bu: command not found

newbie@www #> komut mu? ingilizce mi istiyo acaba
komut: command not found

newbie@www #> du bakiim ben simdi cozerim bunu
du: `bakiim': No such file or directory (ENOENT)
du: `ben': No such file or directory (ENOENT)
du: `simdi': No such file or directory (ENOENT)
du: `cozerim': No such file or directory (ENOENT)
du: `bunu': No such file or directory (ENOENT)

Görüldüğü gibi kullanıcının verdiği komutlara shell programı bilgisi dahilinde cevaplar verir, yapabileceği birşey varsa yapar. Örneğin kabuğa "mp3 dizinine gec ve oradaki dosyaları listele" demek için aşağıdaki komutları vermeniz gerekir:
newbie@www #> cd mp3/
newbie@www #> ls
nankorkedi.mp3 be_vicdansiz.mp3 nothing_else.mp3 jim_morison_karisik/

Kabukla iletişiminiz sadece her defasında bir komut vermek şeklinde olmaz. Komutlarınızı alt alta bir dosyanın içine yazıp bu dosyayı çalıştırabilirsiniz. İşte buna kabuk programlama (shell programming) denir. (Komutları dosyadan çalıştırmanın ayrıntıları için bkz: shell script)

Kabuk programlama ile neler yapılabilir?
Örneğin her gece saat 4'te çalışan bir scriptiniz sunucunuzdaki tüm sitelere ait veritabanı dosyalarını yedekler, apache loglarından sitelerin ziyaretçi istatistiklerini çıkartarak HTML dosyaları oluşturur ve bu dosyaları her sitenin istatistik dizinine kopyalar. Veya sistem kaynaklarının kullanım miktarı, disklerin doluluk oranı gibi bilgileri saatte bir kontrol ederek belli bir değerin üzerine çıkılmışsa size email ile haber verebilir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Peki bu işler bildiğiniz bir programlama diliyle yazdığınız program tarafından yapılamaz mı? Yapılır elbet. Ama kabuk sizin daima emirler verebildiğiniz büyük bir yardımcınız ise (ki böyle olmalıdır) siz zaten onunla konuşmaya çok alışmışsınız demektir. Dolayısıyla kabuk programlama sizin için çok hızlı, güçlü bir programlama yöntemi haline gelir.
fizikci
19 Ocak 2006 18:31
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» linux


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen