Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Unit Test (test framework başlığından yönlendirildi.)
Tüm Başlıklar XML

1.  Kaynak kodun* belli bir kısmının doğru çalışıp çalışmadığını gösteren test. Extreme Programming metoduna ait bir kavramdır.

Bir yazılım projesini oluşturan birimlerin her birine karşılık gelen bir test yazılır. Bu işi yapan yazılımcılara tester denir. Tester milleti developerlardan ayrı çalışır. Amaçları developerların yazdığı kodun doğruluğunu (ve geliştirme süresince doğru kaldığını) teyit etmektir.

Unit test yazmanın -kanaatimce- en önemli faydası; geliştirme sürecinin ilerleyen safhalarında daha önce test edilmiş modüllerin halen çalışıp çalışmadığını gösterebilmesidir. Çünkü yazılım geliştirmede en çok yaşanan problemlerden biri yeni bişeyler yaparken (hatta küçük bir bugı düzeltirken bile) daha önce çalışan kodları bozmaktır.

Unit testing yapmak için ihtiyacımız olan şey; bu iş için kullanılabilecek bir framework ve testleri çalıştırıp, sonuçlarını görmemizi sağlayacak bir yazılımdır. Çoğu dil için yazılmış beleş test framework'leri bulmak mümkündür. Örneğin meşhurlardan Java için JUnit, .net için NUnit sayılabilir.
fizikci
07 Temmuz 2005 22:47
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen