Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  "Algoritma, belirli bir işi veya görevi var olan veya sonradan tanımlanan veri modeline dayandırılarak adım adım ortaya koymak ve bunu bilgisayar ortamında herhangi bir programlama diliyle kodlamaktır."
Veri Yapıları ve Algoritmalar - Dr. Rıfat ÇÖLKESEN
fizikci
21 Ocak 2005 12:02
2.  İlgili bakınızlar:
* Arama algoritmaları (searching algorithms)
* Sıralama algoritmaları (sorting algorithms)
* graf algorithm
* Çeşitli Algoritmalar

Ayrıca bkz: (Running Time and Big O)
fizikci
21 Ocak 2005 12:06 ~ 22 Şubat 2005 02:15
3.  El-Harezmi adındaki (Türk olduğu da söylenen) 9. çağ ilim adamının adından gelen kelime. Bilgisayarın temel atma törenini biz yapmışız ama binanın geri kalanını ecnebiler tamamlamış dedirten temel kavram.
fizikci
14 Şubat 2005 23:26
4.  Bunun gibi "Al" ile başlayan terimler genelde Arapça kökenlidir. Örneğin modern bilimin temel taşı Cebir, ingilizcesiyle Algebra kelimesi de El-Cebir'den gelir.

Batının orta çağ karanlığını yaşadığı dönemlerde doğuda Harezmi, Cebir gibi ilim adamları modern bilimin temellerini kuruyordu. Buna rağmen yabancı kaynaklı kitaplarımızda bu ilim adamlarından hiç söz edilmez. Elbette modern bilim batının eseridir, ama kökleri doğuya dayanır, daha da köklerine gitmek isterseniz karşınıza Antik Yunan felsefesi çıkar. Bu bağlamda doğu, modern bilim ile antik felsefe arasında köprü vazifesi görmüş, sıfırın bulunması gibi çok güç adımların atılmasını sağlamıştır denilebilir.
fizikci
18 Temmuz 2005 20:25
5.  Algoritma kelimesi,Dokuzuncu yüzyılda yaşayan matemetikçi, Abu Abdullah Muhammad bin Musa al-Harizmi'nin isminden gelmektedir. İlk başlarda "algorism" olarak ve sadece arap rakamları(yani bizim bugün kullandığımız rakamların temeli) ile yapılan işlemleri ifade etmek için kullanılmış, daha sonra onsekizinci yüzyılda "algoritma" şekline dönüşmüş.
kar
07 Eylül 2005 14:57
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1281 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen