Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Yazılımların parçaları denebilir. Yazılım geliştirirken kullandığımız button, Textbox, çeşitli firmaların ürettiği grid birer component'tir.
bateristt
22 Mayıs 2005 15:46
2.  Türkçede bileşen anlamına gelir.

Yazılım mühendisliğinde adından sıkça söz ettirir.Code reuse sağlamak, hızlı ve çabuk uygulama geliştirmek için oldukça yoğun kullanılan bir yoldur.Bu yol o kadar önemlidir ki, birçok yazılımevi sadece component üretme üzerinde çalışır.

Componentlerin birçok faydası vardır.Bir defa yazılan bu componentleri, yazıldıktan sonra heryerde kullAnabilirsiniz.Bu nedenle yazarken tüm herşey dikkatlice düşünülüp bütün uç noktaların testleri yapılırsa artık ek bir bakım yükü getirmeyecektir.İleride olası bir bug çıkarsa, component bir yerden düzeltilir ve deployment yapılır.Bu sayede hem bakım kolaylaşır, hem de deployment daha rahat hale getirilir.

Şu ana kadar en çok Delphi dilinde component üreten yazılımevi olduğunu gördüm.Ama diğer diller için de component üreten yazılımevi bulunmaktadır.Kimi coderlar da hobi amaçlı component geliştirerek* halkın kullnımına açarlar.* Bazı yazılımevleri de kendi librarylerinde kendi componentlerini yazmaktadır.Bu sayede gelen bir proje "hazır yapılmışı var" denerek daha kolay ve hızlı şekilde bitirilebilmektedir.Rekabetin ne derece önemli olduğu bu zamanda, componentlerle ile hızlı ve güvenilir uygulama geliştirmek* sizi farklı kılacaktır.

mennan
26 Temmuz 2005 00:36
3.  UI componentleri için .Net'te Control kelimesi tercih edilmiş.
fizikci
26 Temmuz 2005 14:06
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1359 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen