Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

dns
Tüm Başlıklar XML

1.  Domain Name Server
TomC
08 Ocak 2005 01:32
2.  bkz. Gateway
bkz. proxy
bkz. server
fizikci
08 Ocak 2005 01:38
3.  DNS maksimum 256 karakter uzunluğunda olabilen host isimlerini IP adreslerine çeviren mekanizmadır. Host adı, hem bilgisayarın bulunduğu etki alanını* hem de o alanda bulunan makine adını tam olarak belirten isimdir. Örneğin; www.mennan.bilisim-kulubu.com bir host adıdır. Buradaki mennan kısmı makine adını, bilisim-kulubu.com ise etki alanını* belirtir.
mennan
26 Temmuz 2005 20:02
4.  Tarayıcınıza bir adres girdiğinizde bu adresin IP adresi o an hizmet almakta olduğunuz DNS sunucusundan sorulur. DNS sunucunuz bilmiyorsa başka bir sunucuya sorar. O da başka birine.. böyle gider bu. Ta ki bir yerlerden cevap gelene ya da böyle bir adresin olmadığı anlaşılıncaya kadar.
fizikci
26 Temmuz 2005 20:17 ~ 07 Ağustos 2005 23:11
5.  Sürekli yanlış anlaşılan bir durumu düzeltmek istiyorum:
Bir DNS server sorduğunuz host adını mutlaka bilir. Eğer bilemiyorsa ben bilemedim başkasına sor demez. Bu durumda bilemiyorsa ya doğru konfigure edilmemiştir, ya da yoktur.
Peki başkasına sorulması gerekmez mi diyeceksiniz; Evet gerekir, kendisi sizin adınıza sorar.
Bir de genelde makinalarınıza iki dns adresi girersiniz. Sistem sorumluları dahi biri bilemezse öbürü bilir beklentisine girerler. Hayır yok böle bişey.

TomC
08 Eylül 2005 22:52
6.  Bazen şirket içi servislerinizin (intranet'te) her birini kendi hostname leri altında sunmak isteyebilirsiniz. Bunun için gerçek bir domain name almanız gerekmez. (Ben hep .local diye bir domain kullanırım mesela)
www.local, personel.local, maasazamvarmi.local gibi. Bu durumda local domaini tanımladığınız dns serveri bütün clientlera tanıtmalısınız. Başka bir dns serverde kullanmamalısınız. (Ama bu local dns serveriniz dışarı çıkabilmeli, en azından dns ile ilgili portlar dışarıya açık olmalı)
Eğer clienta hem bu local dnsinizi hemde dışarıdaki bir dns i gösterirseniz. Clienta olaki dışardaki dns'e www.local'i sorarsa olumsuz cevap alır. Ve clientiniz "A bu bilemedi, bide diğerine sorayım belki o bilir" demez.
Bunu çoğu zaman anlatamadığım, anlamayanlarada çoğu zaman ispatlamak zorunda kaldığım için yazdım. Pişman değilim, gene yazarım. :-)


TomC
08 Eylül 2005 23:06
7.  Browser bir adrese karşılık gelen ip adresini önce hosts dosyasına sorar. Mini DNS.

Bu dosyayı Unix'de genellikle /etc altında, Windows'da c:\windows\system32\drivers\etc altında bulabilirsiniz. Bu dosyaya

www.maasazamvarmi.local    127.0.0.1

şeklinde bir satır girip, sonra da sisteminizdeki Apache Web Sunucusu'nun httpd.conf isimli konfigürasyon dosyasına maasazamvarmi.local adresi için bir virtual host tanımlarsanız, tarayıcınızdan www.maasazamvarmi.local adresindeki sitenize ulaşabilirsiniz.

Bazı virüsler bu hosts dosyasına yüzlerce adres girer. Bu da onların tarzı diyelim ve bu konuyu kapatalım artık.
fizikci
08 Eylül 2005 23:21
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1218 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen