Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Yeni bir arama motoru. http://www.hakia.com

Daha doğru ve kullanıcının istediği sonuçları getirdiği iddiasındadır. Benim bir kaç denememde bu iddiasını doğrular niteliktedir. Aramanızı herhangi bir soru biçiminde yapabilirsiniz.

Sitenin kurucusu:
Dr. Riza C. Berkan (CEO of hakia)
erdemkose
02 Aralık 2005 18:19
2.  Hakia sonuçta bir arama motoru ama kelime aramak yerine soru sorarak arama yapıyorsunuz. Anladığım kadarıyla Hakia, sorduğunuz soruyla ilgili cümleler üretip onlara göre arama yapıyor.

Mesela siz "What is the first president of US?" diye soruyorsunuz, Hakia bu soru cümlesinden "the first president of US is X", "the 1st president of US is X", "US's first president is X" gibi cevap cümleleri elde ediyor ve onları arıyor.
fizikci
02 Aralık 2005 18:58
3.  Bir Röportaj

ABD'de yaşayan Türk nükleer fizikçi Dr. Rıza Can Berkan bundan iki yıl önce hakia.com adlı arama motoru kurdu. Yıllarca internet üzerindeki arama sistemleri üzerine çalışan Dr. Rıza Can Berkan'ın "hakia"sı diğer arama motorlarından farklı bir alt yapıya sahip. Hakia bir arama motoru.

Turkcell'in fikir babalarından Murat Vargı da bu projeye 5 milyon dolar yatırdı. Hakia'nın lansmanı Kasım ayında ABD'de yapılacak. Türkler ve ABD'lilerin birlikte çalıştıkları Hakia, İstanbul'da da ofis kurdu. Hakia şimdilik İngilizce, bir süre sonra diğer dillerde ve Türkçe de olacak.

Hakia'nın Genel Müdürü Dr. Rıza Can Berkan'ın müdür yardımcısı da 33 yaşındaki Melek Pulatkonak. Pulatkonak genç yaşında iyi kariyer yapmış bir finansçı. New York Borsası'nda çalıştıktan sonra 27 yaşında İMKB Başkanı Osman Birsen'in danışmanı olan Melek Pulatkonak, son zamanlarda tüm enerjisini Hakia'ya veriyor.

Pulatkonak'la dün sabah Bebek'te buluştuk, sohbet ettik. Herkesin aklına gelen ilk soruyu sorarak başladım ben de:

Google'dan ne farkınız olacak?
Bizim indeksimiz farklı yapılandırıldı. Çok sık kullanığımız arama motorlarında şöyle yapıyoruz: Örneğin "meme kanseri" diye giriyorsunuz, bildiğiniz tüm arama motorlarında kocaman balon karşınıza çıkıyor. İçinde her şey var. Oysa Hakia'da farklı alternatifler anında çıkıyor karşınıza, sorduğunuz kavramı anlamak için direkt soru sorabiliyorsunuz, yani artı işaretlerine ya da tırnaklara gerek yok. Alt yapı kavram analizi yapıyor. Meme kanseri dediğinizde farklı galeriler karşınıza çıkacak. Çok aranan kelimeler için çıkış noktası sunuyor galeriler. Örneğin, "meme kanseri olmuş ünlüler kimlerdir" diye direkt sorabiliyorsunuz. "Diyabet hastasıyım, meme kanseri oldum, tedavim nasıl olacak" sorusunu da sorabiliyorsunuz. Bildiğimiz arama motorlarında bu cümleyi yazdığınızda milyonlarca döküman bulursunuz, çünkü diyabet ve meme kanseriyle ilgili her şey çıkar. Bu soruyu Hakia'da sorduğunuzda direkt tedaviler karşınıza çıkıyor. Fosforluyla çizili olarak sizin yanıtınız olan cümle gösteriliyor.

Başka bir örnek vereyim.

"Baş ağrısına hangi ilaç iyi gelir" sorusunu sordunuz, sistem migren ve başağrısını ayırıyor. Örneğin yanıt olarak "aspirin iyi gelir" diyebiliyor.

Başka teknolojiler kavram analizi yapamıyor. Hakia bunu yapıyor.

Bunu nasıl yapıyor? Neredeyse mikrofon olsa karşılıklı konuşacağız diye geçiriyorum içimden.
Pulatkonak aklımdaki soruyu okuyor gibi, "İleride bu tür sorular sorulacak ve bilgisayar yanıt verecek, son gelişmeler bu yönde" diyor.

Hedef ilk üç

Hakia'nın kavram analizi sistemini ontolojik semantik teorisinin fikir babası kabul edilen Purdue Üniversitesi Profesörü Victor Raskin tasarlamış. Prof. Haskin de Hakia'nın kadrosunda.

Hakia'nın hedefi tam olarak faaliyete geçtikten sonra en çok tıklanan ilk üç arama moturundan biri olmak. Hakia şu anda İngilizce olarak kullanıma açık ama henüz ancak evriminin yüzde 40'ını geliştirdi.

Hakia'nın tam olarak devreye girmesiyle internet kullanıcıları farklı bir arama deneyimi yaşayacak gibi görünüyor.

Kaynak: Vatan
haydar
25 Eylül 2006 11:25
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
» grou.ps » Turkix

© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen