Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

input validation (Form validation başlığından yönlendirildi.)
Tüm Başlıklar XML

1.  Verinin geçerliliğini doğrulama süreci.

Özellikle kullanıcı tarafından girilen verilerin kontrol edilmesi ve doğrulanması uygulamaların güvenliği açısından çok kritik. Web uygulamalarında SQL injection ve HTML injection ile yapılan saldırılar validasyonun önemini arttırdı. Hatta ASP.Net'te sırf bu iş için kullanılan componentler bile var.

ayrıca bkz: veri girişi
fizikci
16 Eylül 2005 00:46
2.  Windows uygulamalarında iki türlü validation vardır. Form ve Field tipli validation.

Form tipi validationda, kullanıcı verilerini girer. Validation işlemi formdan çıkılırken gerçekleşir. Veri doğru ise gerekli işlemler yapılır.

Field tipi validationda, kullanıcı bir alana veri girdikten sonra diğer alana geçerken (LostFocus event'i) validation gerçekleştirilir. Bu validation tipi tek alan için önerilir, diğer alanlara bağımlı alanlar için önerilmez.
bateristt
16 Eylül 2005 01:28
3.  İnternet uygulamalarında bu işlemlerin öncelikle client tarafında yapılması tercih sebebidir.Bunun birçok faydası bulunur.Servera fazla gitgel yapılmaz, kullanıcı fazla sıkılmaz vb.Ama buradan bu işlemlerin sadece client tarafında yapılması gerektiği çıkarılmamalıdır.Her validation işlemi aynı şekilde server tarafında da yapılmalıdır.Bazı browserların yapısında, javascripti kapatma desteği bulunabilmektedir.Üstelik kötü niyetli kişiler tarafından yapılan bir takım saldırılar için de bunlar kullanılabilir.Çok dikatli olmak gerekir.fizikçinin de belirttiği üzere bir takım injection işlemleri için kullanılan bir yöntemdir.

Eğer bir uygulama yapıyorsanız, buna çok dikkat etmelisiniz.Yoksa birgun hiç de hoşunuza gitmeyen olaylar ile karşılaşabilirsiniz (Allah Muhafaza)

Son zamanlarda ajax ile de bazı validation işlemleri yapılmaktadır.(Bir üyelik sisteminde girilen kullanıcı adı ve email adresinin kayıtlı olup olmadığının kontrolü gibi.)
mennan
01 Mart 2006 10:36
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1125 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen