Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Routing; bir da bulunan makinelerin başka bir da bulunan makinelerle iletişime geçebilmelerini sağlayan mekanizma olarak özetlenebilir. Bir makine, sadece kendi ağındaki makinelerle iletişime geçebilir.Router olarak bazı firmaların ürettiği cihazlar bulunmaktadır.

Windows sistemleri için aşağıdaki ek açıklamaları yapabiliriz.
Windows Server 2003 ile bir makineye iki tane Ethernet kartı takılır. Bu kartın bacaklarına sonu 1 olan(genellikle router’ların son dörtlüsü 1 yapılır) IP verilir. Her makinenin default gateway kısmına da router IP’si verilir. Bu sayede her makine kendi ında olmayan bir makineye ulaşmak istediğinde default gateway olan router’ a gidecek, oradan da istenen yere gidebilecektir.

içinde bütün işlemleri gerçekleştiren bazı protokoller bulunur. Görevler bu protokoller üzerinden yürütülür. Bu nedenle IP Routing mekanizması için RIP ve OSPF adlı iki protokol kullanılır.

IP Routing mekanizmasının işleyebilmesi için bazı tablolar bulunur. Bunlar yönlendirme işlemini gerçeklerler. Bunlara Routing Table* adı verilir.

IP Routing işlemleri için komut satırından çalıştırılan ping ve tracert komutları kullanılabilir.
mennan
28 Haziran 2005 20:53
2.  IP (Internet Protokol) katmani datagram 'larin  varis noktasina
ulasmasini saglamakla yukumlu oldugu protokoldür. Bir datagram'in varis noktasina ulastirilmasina 'yonlendirme' (routing)
adi verilmektedir. Şu varki ethernet tabanlı bir ağda karşı tarafın ağ adresini bilmek veri yollamada yeterlidir ama farklı ağlarda eri yollama işlemi gerektiğinde routing bütün sıkıntıların çözüldüğü oknudur.
BurakMahir
29 Haziran 2005 10:40
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?

Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1140 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen