Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Türkçede test eden anlamına gelir.

Yazılım mühendisliğinde önemli bir yerde bulunan kişidir. Yazılan yazılımların testini yapar. Bu kişinin elinin altından geçmeyen proje, deployment aşamasına çıkamaz. MSF içinde de belli bir yeri vardır. Genellikle tester tek bir kişiden değil bir gruptan oluşmaktadır.

Genelde coderlar kendi yazdıkları programları test etmek istemedikleri ve coderların kendi yazdıkları programlara objektif bakamadıkları için böylesi bir role ihtiyaç duyulmuştur.

mennan
31 Ağustos 2005 10:43
2.  programcılar kendi programına öyle alışır ki, istemsiz olarak hep hatasız yollardan geçerler (o yollarda çıkan hatalar düzeltilir tabii). ve ne kadar farklı yolu denerse denesin demediği bi sürü yol illa ki kalır.

bu yüzden bağımsız bir göze ihtiyaç duyulur. Genelde tester tarafından bir program test edilmeye başlandığında [önemli ya da önemsiz] ilk hatayı bulması 5 dakikadan kısa sürecektir.
red
01 Eylül 2005 17:17
3.  Örneğin programcı bilir ki; önce listeden bir madde seçilir sonra listenin altındaki butona tıklanır. Kodu böyle yazmıştır çünkü, denerken de hep böyle yapmıştır. Bunun aksi bir şey yapılacağı aklının ucundan bile geçmez. Önce seç sonra butona tıkla.

Ne var ki programın demosunda, müşteri bodozlama butona girişir. Seçilen bir şey olmadığı için program null referans hatasıyla* patlarken, programcı içinden "Ohaaa! Yuh be kardeşim yuh! Önce bi seç hele. Ne basıyon hemen o butona." der, dışından da "Eheh. Orada gözümüzden kaçan bir hata olmuş. Önce seçip sonra butona basmak gerekiyordu. Seçmeden de basılabiliyormuş. Hay Allah." der.
fizikci
01 Eylül 2005 18:02
4.  Network kurulumu sırasında kablaların ucları çakıldıktan sonra koblada kopuk olup olmadığını test etmemize yarayan cep telefonu kadar ufak cihaz.(sadece yazılım taraflı düşünmemek lazım :) )
BaRNeY
27 Haziran 2006 16:27
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.


Bu başlığa bkz veren girişlerin başlıkları nedir?
» Beta » Alpha » tester


Bu başlığa bkz veren girişler başka hangi başlıklara bkz verdiler?
© 2005, Bilişim Kulübü. (1156 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen