Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Tüm Başlıklar XML

1.  Harfler, sayılar ve işaretlerden oluşan karakter tasarımı. Arial, Courier ve benzerleri typeface'e örnek olarak verilebilir. Bu işi yapan insanlara typeface designer denir.

Bir metnin yazılmasında kullanılan typeface, karakterlerin büyüklüğü, eğikliği, kalınlığı gibi özelliklerin tümüne birden font (yazı tipi) denir. Yani font, typeface'i de içeren daha kapsamlı bir kavramdır. Typeface sadece harflerin (karakterlerin) tasarımıyla ilgilidir. Bununla birlikte font ve typeface kelimeleri birbirlerinin yerine sıklıkla kullanılır.

Matbaanın bulunuşundan bu yana bir çok font (typeface, yazıyüzü, yazı tipi) geliştirilmiştir. Özellikle bilgisayarın masaüstü yayıncılıkta kullanılmaya başlanmasından sonra font sayısında korkunç bir artış olmuştur. Çünkü bilgisayar sayesinde isteyen kendi fontunu kolayca tasarlayabiliyor.


Fontlar değişik özelliklere göre sınıflandırılabilir :

1. Serif olanlar ve olmayanlar
------------------------------
Kovboy filmlerinin değişmeyen yazı tipini hatırlayın. Harfleri oluşturan çizgilerin sonlarında kısa uzantılar vardır. Bu tür yazılara serif denir. Örneğin çok kullanılan Times fontu (gazete yazısı) bu türdendir. Serif olmayan fontlara da sans serif denir. Örneğin verdana sans seriftir. Serifli yazıları okumak daha kolaydır.

2. Harf genişliğine göre
------------------------
Bazı fontlarda her karakterin genişliği aynıdır. Bunların monospace veya fixed-width olduğu söylenir. Örneğin Lucida Console (bu sitede şu an kullanılan font), Courier sabit genişlikli fontlardır. Bu fontlar özellikle bilgisayar programcıları tarafından kod yazarken tercih edilir. Sabit genişlikli fontların dışında kalan fontlara proportional (orantısal) fontlar denir. Web'de, kitap, dergi ve gazetelerde en çok bu yazıyüzü kullanılır. Okuması daha kolaydır.

3. Ailelerine göre (family)
---------------------------
Yüzyıllardır geliştirilen onbinlerce font tasarımından bazıları birbirine benzer. Bunları sınıflandırırken font family kavramı kullanılır. Örneğin serif fontlar veya times tarzı olanlar veya decorative fontlar (hani şu okunmayacak derecede süslü olanlar) hep font ailelerine örnektir.

En çok bulunan yazıyüzü aileleri:
- Script (el yazısı) fontları : Bildiğiniz el yazısı şeklinde fontlar
- Novelty : karakterlerin çok farklı şekillere sahip olduğu fantastik, kuntastik fontlar.
- PI fonts : yazı için değildir bunlar, şekil içindir. dingbat.
fizikci
01 Kasım 2005 15:38
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1109 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen