Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Yardım Masası

SORU: ASP de pdf kopya engeli
arkadaslar merhaba
ben asp de server içinde olan pdf ve doc dosyalarımı intranet ortamında gösterdiğim bir uygulama yaptım.
doc lar degılde ozellikle pdf dökümanlarımı açılan iframede kaydet seçeneğinin görülmemesini istiyorum.
yardımlarınız ıcın sımdıden tsk ederım.Cevaplar

1.  Eğer PDF dökümanlarınızı ASP ile oluşturmuyorsanız bunu yapma şansınız olduğunu zannettiyorum. PDF dosyalarını hangi programla oluşturduysanız o programla kaydedilmesini engellemelisiniz. Eğer PDF dökümanlarını siz oluşturmuyorsanız bunu da yapma şansınız yok tabi. Ancak şu olabilir: Önce PDF dökümanı düzenlemenizi sağlayan bir COM nesnesi bulursunuz. Sonra bir ASP sayfasında bunu kullanarak talep edilen PDF'i açar, kaydedilebilmesini engelleyip bu PDF'i çıktıya yazarsınız. Çıktı tipini de application/pdf gibi birşey yapmanız gerekir. (PHP kullanıyor olsaydınız COM nesnesi bulmanıza gerek kalmazdı. PHP'nin hazır PDF librarysi var.)

Net bir şey yazamadım, yol göstermeye çalışıyorum. Ben olsam bunları denerdim. Kolay gelsin.
fizikci
11 Mart 2008 10:24
2.  Keşke asp de upload edilen dökümanı otomatik pdf e ceviren ücretsiz bir componenetim olsaydı dediğiniz gibi pdf ide yönetebilir olurdum. lakin bunu başaramadık. php de dediğiniz gibi bir cok örnek var. ama asp de ne yazıkkı hep ücretli componentler var. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Belki diğer arkadaşlarımızdan biri yardımcı olucağını umuyorum.
Saygılarımla
tomas
13 Mart 2008 10:25
3.  Bence fazla vakit geçirmeden ASP'yi çöpe atın gitsin. Microsoft bile attı. :) Eğer sunucuzda PHP kurulu ise PDF dökümanlarını göstermek için bir tane PHP sayfası yazabilirsiniz. Tabi ASP'ye açılan oturuma (session) PHP'den ulaşamazsınız ama kaydet seçeneğini kaldırırsınız en azından.
fizikci
13 Mart 2008 11:08
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1093 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen