Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Yardım Masası

SORU: PLC ve TouchScreen
Arkadaşlar merhaba,
Daha önce PLC ve TouchScreen'lerle uğraşmış, proje geliştirmiş biri varmı aramıza?
Başlangıç olarak biraz desteğe ihtiyacım bu iki konuda. Yapacağım iş, kurulu mekanik düzenekteki motorları Screen üzerinden kontrol etmek.


Cevaplar

1.  Merhabalar;

Kullandığınız PLC markası nedir? moeller marka PLC'lerin touch screen eklentisini daha önce görmüştüm. Konu üzerinde  çok deneyimli değilim ama izlemeniz gereken adımları şöyle sıralayabilirim.

-> İlk önce PLC için yazılım geliştirme ortamını bilgisyarınıza kurun (PLC ile birlikte geliyor olabilir veya PLC üreticisinin sitesinden temin edebilirsiniz.

-> Daha sonra biraz döküman okuyarak istediklerinizi nasıl yapabileceğiniz konusunda fikir sahibi olun.

:) bundan sonrası kendi kendine gelecektir zaten.

PLC'lerde genel olarak şöyle bir yapı vardır. Input kartları, Output kartları, Input/output kartları yuvaları mevcuttur. Bu yuvaların yanında PLC'nin CPU'su ve Güç kaynağı için birer yuva mevcuttur. Motorları kontrol etmek için PLC'nin Output portlarını kullanmalısınız. yani motorlara sadece bilgi göndereceksiniz, eğer motorlar da size bilgi gönderiyorsa Input/Output portlarını kullanmalısınız.

Ayrıca Touch Screen gibi PLC'lere sonradan özellik katan donanımlar da Input/Output kartlarının yerleştirildiği yuvalara takılır. Fakat touch screen içinde PLC'den ayrı bir program mevcuttur, bu nedenle Touch screen ve PLC için ayrı ayrı program yazmanız gerekiyor (PLC marka ve modellerine göre değişiklik gösterebilir)

Ayrıca Input/Output kartlarının da kullanımı çok basittir. Kartı yerleştirdiğinizde, üzerindeki giriş çıkış portları PLC tarafından adreslenir. Bundan sonra yapmanız gereken PLC'yi programlarken bu adreslerin değerini değiştirmektir. Genellikle PLC kartları üzerinde doğrusal 24V bulunur. Mesela Input kartı 4 numaralı portta 24V var ise, Output kartı 7 numaralı port'u aç dediğinizde output kartının 7 numaralı portu 24V olacaktır. Motorların kontrolünü de bu şekilde sağlayacaksınız zaten. Fakat PLC'lerin programlanması markadan markaya çok farklılık gösteriyor. Kimi PLC'ler Ladder Diagram ile programlanırken, kimisinde kod yazmanız gerekebiliyor.

Çok yüzeysel olsada söyleyebileceklerim bunlar, bu konuda asıl ihtiyacınız olan bilgiyi size PLC üreticisi sağlayacaktır. Birçok PLC üreticisi dökümantasyon konusuna önem veriyor, bu nedenle aradığınız bilgiyi sitelerinde bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

Umarım faydalı olur.
bateristt
02 Haziran 2006 20:19
2.  Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler...
  Dediklerinizin bir kısmını, bu işi alırken ( bu işi hiç bilmediğim halde) düşünmüştüm. Büyük ihtimal standart yaklaşımlar var demiştim. Ama işi aldıktan sonra araştırmaya başladım ve gözüm korktu biraz açıkcası. Motor kontrolü nasıl yapılır hala bilmiyorum, ama onunda dökümanı vardır herhalde :)
  Verdiğiniz özet bilgiler cesaret verici! Makina tasarımını yapan ben değilim, hatta mtorları bile ben seçmedim. Herşeyi bir başka arkadaş yaptı, hatta elektronik düzeneğin montajınıda bir başkası yapacak. Bana yanlızca motor hareketlerini kontrol etmek, kopyalanamaz bir yazılım yapmak, ve ekranda göze hoş gelen bir dizayn yapmak kalıyor.
  Daha önce bu işle uğraşmış biri olarak, izah ettiğim bu iş, dediğim kadar kolaymı acaba?
  Saygılar.
haydar
03 Haziran 2006 10:10
3.  Yapmak istediğiniz işi şimdi biraz daha iyi anladım, bu şekilde bir takım çalışması olacaksa size çok fazla iş kalmıyor demektir. devre tasarımları bittikten sonra motorlara gönderilecek bilgi (hangi pin açık, hangi pin kapalı olduğu bilgisi) makina ve devre tasarımını yapan kişi tarafından size verilecektir. siz de touch screen'den gönderilen komutlara göre PLC aracılığıyla ilgili portları açarsınız veya kapatırsınız. yapılacak iş görünürde bu kadar kolay aslında.

Fakat görünmeyen kısım bu işin nasıl yapılacağı :o) bu da PLC'den PLC'ye değişiklik gösterdiği için kesin bir yanıt veremem. Bence ilk amacınız PLC üzerinde çok basit bir işi yapmak olsun, sonrasında gerisi gelecektir zaten. Mesela PLC'nin herhangi bir portuna veri göndermeyi deneyebilirsiniz, sonuçta motoru tam işlevleriyle çalıştırmanız gerekmez, basitçe bir lamba yakıp söndürseniz bile bu size bu işi nasıl tamamlayabileceğiniz konusunda bilgi verecektir.
bateristt
03 Haziran 2006 12:06
4.  Gayet iyi fikir. PLC ve TouchScreen'i alıp, üzerinde deneme yapmaya başlamak lazım. Hatta alıyım aletleri, geleyim yanınıza :) Varya acemiliktenmidir nedir, bunu hiç düşünmemiştim. Denemeye birer lamba yakarak başlamak daha mantıklı. Çalışma şekilleri öğrenilebilir.
  Hocam bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir marka varmı? Gerek kullandığı yazılımla ilgili kaynak bulunabilirliğin kolay olması, gerekse fiyatının uygun olması açılarından.
haydar
03 Haziran 2006 12:15
5.  PLC konusunda kullandığımız markaların dışında bir öneride bulunamam, çünkü başka modeller hakkında bilgiye sahip değilim. bu nedenle siz bu marka önerilerini doğru olarak düşünmeyin.

İlk önce şunu belirteyim, ben bilgisyar programcısıyım ve PLC geçmişim çoğunlukla PLC ile iletişim kuran bilgisayar yazılımları geliştirmekti, benimde PLC programlama konusunda bilgim yüzeysel. bulunduğum projelerde PLC programcısı ben değildim ve onu izlediğim kadarıyla bilgi sahibiyim.

kullandığımız markalardan biri koyo'ydu. Maliyet olarak düşüktür, problemli değildir. ladder diagram kullanılarak programlanır. programlamak için kullanılan yazılım yanında geliyor muydu hatırlamıyorum. http://web1.automationdirect.com/adc/Home/Home adresinden ulaşabilirsiniz.

bir diğer marka da moeller plc idi. ortalama bir maliyeti vardır. programlamak için gelen yazılımı oldukça ilginçti, elektronik devre çizer gibi yazılım geliştiriliyor. yazdığınız fonksiyonlar ekranda bir çip gibi görünüyor ve siz ana devre üzerine bu çipleri birbirine bağlayarak ana programı oluşturuyordunuz. hala aynı mıdır bilmiyorum. Moeller plc ile touch screen uygulaması yazmıştık, sistem hem bilgisayardan hemde touch screen'den kontrol edilebiliyordu. bilgisayar programının daha çok özelliği vardı tabi, eheh. http://www.klocknermoeller.com/easy_systems/mfd-starter-kit.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında moeller plc için bir simulator mevcuttu diye hatırlıyorum. yanılıyor da olabilirim. simulator bulabilirseniz öğrenmeniz daha hızlı ve kolay olacaktır. bence bu konuda da araştırma yapın.

Bu iki PLC'nin türkiye dağıtıcılarına da sitelerinden ulaşabilirsiniz. ayrıca kötü haber, PLC'ler hakkında internet üzerinde bilgi bulmak zor olabiliyor, araştırırken biraz sabırlı olmak lazım :o)
bateristt
03 Haziran 2006 12:40
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1078 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen