Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Yardım Masası

SORU: PocketPC CF2.0 Kurulumu
Arkadaşlar elimde Compact FrameWork 2.0 'ın msi uzantılı bir setup'ı var.
Ben bunu PocketPC ye nasıl kuracağım. VS2005 de programı PocketPC device'ı üzerinde çalıştır dediğimde arkadaş framework'unude kuruyor oraya...
ama bu işin kesin daha güzel bir yolu vardır.


Cevaplar

1.  msi veya exe uzantılı kurulumları ActiveSync aracılığı ile kurabilirsiniz. Bunun için kurulum programını masaüstüne bilgisayarınıza kurun, normal bir masaüstü yazılımı gibi kurulacak ve program ekle/kaldır listesinde de yerini alacaktır. Bundan sonra Pocket PC cihazınızı ActiveSync ile bağlantısını oluşturun. Bağlantı oluştuktan sonra ActiveSync menülerinden Araçlar (Tools) altından Program Ekle/Kaldır (Add/Remove Programs) seçin. Açılan pencerede Pocket PC üzerine kurulumunu yapabileceğiniz uygulamalar listelenir. Listede işaretli olan yazılımlar Pocket PC üzerinde zaten kurulu olanlardır, biraz önce kurulumu yaptığını uygulama da listede işaretsiz olarak yer alır. işaretsiz uygulamayı işaretlerseniz ilgili uygulama Pocket PC üzerine kurulacaktır.

Kurulum yapmak için ikinci bir yöntem ise cab dosyaları kullanmaktır. Cab, biraz önceki kuruluma göre daha kolaydır. cab dosyasını Pocket PC üzerine kopyalarsınız ve Pocket PC üzerinde File Explorer aracılığıyla çalıştırırsınız. Bu işlem sonucunda Pocket PC üzerine ilgili yazılım kurulur ve cab dosyası otomatik olarak silinir. Dosyanın otomatik silinmesindeki amaç Pocket PC üzerinde yer kaplamamasıdır. Bunun önüne geçmek için cab dosyasını kopyalamadan önce read-only yapmanız yeterlidir.

Ayrıca Pocket PC üzerine sadece .NET Compact Framework kurmak istiyorsanız, cab dosyası aşağıdaki gibi.
C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 8\SmartDevices\SDK\CompactFramework\2.0\v2.0\WindowsCE\wce500


Benim sistemimde Visual Studio 2005 varsayılan ayarlar ile kurulu, varsayılan ayarlar ile kurulu olan birçok sistemde bu dizin aynı adreste yer alacaktır. Bu dizin içinde farklı işlemciler ve farklı işletim sistemleri (Windows Mobile 5.0, Pocket PC 2003, vb.) için Compact Framework 2.0 kurulumu var.

Pocket PC üzerine kurulum konusunda faydalı olduğunu düşündüğüm son bir bilgi daha otomatik kurulum. Bildiğiniz gibi Pocket PC'ye Hard Reset işlemi yapıldığında kurulu olan tüm programlar silinir ve işletim sistemi varsayılan* ayarlarına geri döner. Ayrıca Hard Reset yapılamadan Pocket PC'nin pili biter ve uzun süre bitmiş olarak kalırsa cihaz üzerinde bilgiler yine silinecektir. Bazı Cep bilgisayarı üreticileri Pocket PC'nin ilk açılışında özel bir klasöre kopyalanmış cab dosyalarının kurulmasını sağlayabiliyor. Bu özel dizin ve içindeki dosyalar Hard Reset sırasında silinmiyor ve Pocket PC'nin hard reset sonrası ilk açılışında içindeki cab dosyaları çalıştırılıyor. Cep Bilgisayarı üreticilerinden bu özel klasörün adresini alıp programınızın cab dosyasını oraya kopyalayabilirsiniz. cab dosyasını read-only yapmanız her hard reset sonrası programınızın kurulmasını sağlayacaktır.

Umarım faydalı olur.
bateristt
02 Ağustos 2006 20:48
2.  Süpersin hocam... çok sağol...
haydar
03 Ağustos 2006 11:54
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1062 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen