Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Yardım Masası

SORU: Stack ve Heap nedir?
Sanırım hafızanın bölümleri ama hakkında detaylı bilgim yok, yanıtlarsanız sevinirim.


Cevaplar

1.  Sanırım Veri yapıları dersini alıyorsun :) Stack ve heap bilgisayar belleğini estetik bi şekilde kullanılması için öğretilen dersin başlangıç konuları. Ama ikiside uzun konular elimde dokuman var ama ingilizce ve defterimde. Stack ile ilgili c programı var mailden Ulaşabilirsin.
BurakMahir
13 Haziran 2005 10:52
2.  Stack ve heap RAM'in mantıksal bölümleridir. Stack'de value type değiskenler, pointerlar ve kod adresleri saklanırken, heap ise yazılımcının tarlasıdır istediği gibi kullanır. Heap'de pointerların işaret ettiği bellek alanları vardır.

Ayrıca stack'e erişim heap'den daha hızlıdır. Bunu test etmek için http://www.bilisim-kulubu.com/makaleler/makale.php?id=10 adresindeki makalemizde anlatılan Performance Test isimli programımızda "Struct vs. Class" testini deneyebilirsiniz.

Not : Struct tipindeki değişkenler value typedır ve stackde saklanır. Class tipindeki değişkenler ise reference typedır, referansı stackde, kendisi heapde saklanır.
fizikci
13 Haziran 2005 13:06
3.  Şimdi efenim heap çok çeşitli abstract data type 'larla yönetilebilir. Mesela heap 'deki memory tahsilatı bir linked list aracılığı ile veya binary tree aracılığı ile yapılabilir. Amaç istenilen boyutta memory 'nin en kısa sürede teminidir. Örneğin hafıza boyutlarına göre sıralı bir binary tree ile heap bölgesinden memory talep ettiğinizde, istenilen boyutta memory, tree üzerinde gezilerek verilebilir.
MrOK
14 Haziran 2005 08:26
4. 
int x;
dediğinizde bu değer stack memory'de saklanır.

int *x=malloc(sizeof(int))
dersenir eğer değeriniz heap memory'de saklanacaktır. (*x). bu değerin işaretçisi olan x ise stack memory'de durur.
red
25 Haziran 2005 13:24
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1125 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen