Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Yardım Masası

SORU: temel sql
merhaba,
arkadaşlar cehaletimi bağışlayın. ben sql'e geçiş yapmak isteyenlerdenim ama daha tek bir adım ileri atamadım. sql server 2000'i kurdum ve bir tablo bile oluşturamadım. sürekli sql server yok ya da erişim engellendi diye bir mesaj alıyorum. ilk olarak ne yapmam gerekir. gerisini kendim hallederim diye düşünüyorum.
teşekkürler.

mehmet
mailmem@lycos.com


Cevaplar

1.  Ben daha önce benzer bir problemle SP2'yi kurduktan sonra karşılaşmıştım. SQL Server'a localhost adıyla erişiyordum. SP2 bunu engellemiş. Localhost yerine makine adını girdim problem halloldu.

Siz de taskbar'daki SQL Server Service Manager programını açıp Server olarak ne girilmiş kontrol edin. Gerekirse o alana makine adını yazın. Stop edin start edin. Bi deneyin bakalım. ;)
fizikci
25 Ekim 2005 12:39
2.  Sanırım probleminiz SQL Server kullanıcı yetkilerinden kaynaklanıyor. SQL Server'da iki çeşit Authentication vardır. Windows Authentication ve SQL Server Authentication. Eğer kurulumu varsayılan ayarlar ile yaptıysanız SQL Server 2000 Windows Authentication modunda çalışacaktır ve server'a login olurken Bu account'u kullanmanız gerekecektir. Programlama ortamınız aracılığıyla oluşturduğunuz connection nesnesini veya Query Analyzer programına login olurken Windows Authentication seçmeniz yeterli olur.

Fakat buna rağmen sorun çözülmüyorsa, varsayılan SQL Server account'unu seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, login ekranında SQL Server Authentication tipinde, kullanıcı adı:sa şifre boş olarak giriş yapmayı deneyin.

Eğer yukarıdaki giriş işlemlerinden biri başarılı olursa SQL Server Authentication Modunu değiştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için Enterprise Manager içinde login olduktan sonra Server'a sağ tıklayın ve Properties seçin. Properties penceresinde Security tabına gelin ve Authentication ayarını Both veya "SQL Server and Windows" olarak ayarlayın. böylece iki türlü Authentication kullanabilirsiniz.

Ayrıca giriş işlemleri başarısız olursa "\Program Files\Microsoft SQL Server\80\Tools\Binn" içindeki cnfgsvr.exe yi kullanarak sql server ayarlarını yeniden yapabilirsiniz.

Temel SQL çalışmak için de SQL Server ile birlikte gelen Query Analyzer programını kullanmanızı öneririm.
bateristt
25 Ekim 2005 14:12
Bu konuda bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz
Tabi bunun için yazarsanız giriş yapmalı, yazar değilseniz yazar olmalısınız.
© 2005, Bilişim Kulübü. (1062 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen