Yazarlar Sözlük Makaleler Yardım Masası Gözlük Forum İstatistik

Sayfa :  / 7

» s
» s-e-n-i-s-e-v-i-o-m
» s-e-n-i-s-e-vi-o-m
» S.I7.N
» saadetdersaadet1
» sacredseer
» sadi.sezer
» safsiyah
» sagopa87
» sahil
» sahra
» Sairmccandless
» saitarslanboun
» sakaryali2104
» sakut
» salimdem
» salo_34
» SaMeT
» sametrix
» samilaydogan
» sammih
» samuray
» samuray49
» sanalbela
» SaNaL_CiHaD
*ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
fizikci
Kimlik Kartı
Şehir :
İstanbul

Üyelik Tarihi :
06 Ocak 2005 06:46

Son Giriş Tarihi :
22 Mart 2018 03:25
» Mesaj gönder
» Sözlükte fizikci

Yazar Aktivitesi
 SözMakYarGözFor
Başlıklar2,07322459318
Girişler3,58134223950229
Bkz'lar10,694515881,522372
Boş bkz'lar  1,65788372270

Ayrıca Bilisim Kulubu'nde toplam 1,911,530 tuş vuruşu yaptığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

» Bilgisayarla ilk tanışmanız nasıl oldu?

Bilgisayar ile orta 3. sınıfa giderken tanıştım. O zamanlar bilgisayar bana ve yaşıtlarıma çok uzak bir şeydi. Onu ancak bankalarda ve atari salonlarında görebilirdiniz. Atari salonlarında oynadığım - bugün için ilkel ama o zaman için çok güzel - oyunlar, ben de bilgisayar ilgisinin ilk kıvılcımlarını oluşturdu. Kendi oyun programımı yazabilmeyi hayal ediyordum.

Üniversitede okuyan ağabeyimin arkadaşlarından birinde, "Mikro Bilgisayarlar İçin BASIC" adında bir kitap görmüştüm. Bu kitap üniversitede ders kitabı olarak okutuluyordu. Ve bu kişi, "bu zor dersi" nihayet geçebildiği için çok mutluydu. Kitabı kendisinden alıp incelediğimde, "işte bu kitap bir oyun hazırlamak için gerekli olan her şeyi anlatıyor olmalı" diye düşündüm.

Orta 3. sınıfa gidiyordum ve etrafımdakiler Fen Lisesi Sınavına hazırlanmam gerektiğini söylüyordu. Oysa benim idealim bu yeni tanıştığım kitapta anlatılan şeyleri öğrenmekti. Sabah kalktıktan sonra okula gidene kadar bu kitabı okuyor, notlar alıyor, akşam okuldan geldiğimde kaldığım yerden okumaya devam ediyordum.

Öğrendiğim şeyleri bir bilgisayarda test etme şansım yoktu, çünkü daha önce de söylediğim gibi bir bilgisayara ulaşmak o zaman için çok zordu.

Satır satır kodlama, değişkenler, döngüler, if - then - else, vs.. Günlerim bunlarla geçiyordu. Kitaptaki her kod örneğini, bilgisayar gibi yorumluyor, çıktıyı bir kağıda yazıyordum. Her öğrendiğim yeni şey, beni daha fazla heyecenlandırıyor, bana daha fazla çalışma azmi veriyordu. Kendi düşündüğüm programları kağıda yazıyor, doğru çalışıp çalışmayacağını yine kendim test ediyordum.

Kitabı okurken sürekli olarak aradığım şey, bir oyun programı yazmak için gerekli olan bilgiydi. Son konulara gelmiş olmama rağmen, hala oyun yazmak için yeterince bilgim yoktu. Son konularda anlatılan "Sıralı ve rasgele erişimli kütükler" - o zamanki anlamıyla veritabanı - belki oyun yazmakla ilgilidir diye okumaya devam etmiştim.

Bir ay gibi bir sürede kitabın tamamını bitirdiğimde hayal kırıklığına uğramıştım. Öğrendiklerimle, atari salonlarında gördüğüm oyunlara benzer bir şey yazmam mümkün değildi. Ama bizim okuldaki tüm öğrencileri, not durumlarını, devam durumlarını bilgisayara kaydeden, gerektiğinde bu bilgileri printera yazdıran bir program yazabilirdim.

Bu fikrimi okul müdürüne götürmeliydim. O zaman ki belediye başkanımız Sn. Burhan Özfatura okulumuza bir bilgisayar laboratuarı hediye etmişti. Fakat okulda bilgisayar dersi verebilecek öğretmen bulunmadığı için laboratuarın kapısı kilitliydi ve temizlik dışında hiç açılmıyordu. Müdür beyle bu konuyu konuştuğumda, "böyle bir şeyi gerçekten yapabilir misin?" diye sordu. "Evet" dedim. Fakat bilgisayarım olmadığını, eğer bilgisayar laboratuarını kullanmam için açabilirlerse programı yazabileceğimi söyledim. (Aslında bir tane de yatmak için battaniye verirlerse, hayatımın geri kalan kısmını laboratuarda geçirebilirdim!) Müdür Bey laboratuarın açılması konusundan rahatsız oldu. Bunu yapamayacağını söyledi. Sanıyorum, bilgisayarları bozabileceğimden endişelendi. Eğer Müdür Bey biraz ufku geniş bir insan olsaydı, belki de Türkiye'de "okul otomasyon programına" sahip ilk okul, bizim okul olacaktı. (BASIC ile böyle bir programı yazmak mümkündür, fakat satır sayısı arttıkça dilin yapısı gereği -prosedürel olmadığı için- işler son derece zorlaşır.)

» İlk projenizin konusu neydi? Tecrübeleriniz?

İlk projem BASIC ile bir okul programı yazmak oldu. Lise 1. sınıfın yaz tatilindeydim. Bu programı İzmir - Alsancak'ta bir bilgisayar kursunun laboratuarında geliştirmiştim. Bu kursun laboratuarına iki ay boyunca gidip geldim. Hayal ettiğim her şeyi kodlamıştım.

Profesyonel anlamda ilk proje olarak Marmara Üniversitesi Fizik ve Kimya bölümünden mezun olan öğrencilerin yıllık CD'sini hazırladım. Ve ilk bilgisayarımı bu işi yapmak üzere öğrencilerden topladığım ön ödemelerle aldım.

Bu programı Delphi ile yazmıştım. Öğrencilerin birbirlerine yazdıkları yazılar, kişisel ve toplu fotoğrafları ve her bir öğrencinin video görüntüsünü içeriyordu.

» Profesyonel olarak hazırladığınız projeler?

Yıllık CD'sinden sonra tanıdıkların vasıtasıyla birkaç iş daha aldım. Kuveyt Türk Bankası'nın inşa ettiği Körfez Tatil Beldesi'nin tanıtım CD'sini, Cemer adında park oyuncakları üreten bir şirketin ürün tanıtım CD'sini, Tunik Elektronik'in web sitesini hazırladım.

Bu dönemde (99 yılı) internet her geçen gün daha çok popülerleşmeye başlamıştı. Önceleri web, şirketlerin tanıtımını yapan sayfalardan ibaret iken, zamanla uygulama geliştirme platformu olarak kullanılmaya başladı. Bu konudan uzak kalamazdım, web teknolojilerini öğrenmeye karar vermiştim. Kendime bir proje bulmalı ve bu projeyi web ortamında geliştirmeliydim. Çünkü öğrenmek istiyorsan kollarını sıvayıp işin içine girmen gerekir.

Bulduğum proje şuydu; insanların kişisel web sitelerini hosting, domain name, FTP, HTML, vb. kavramlarla uğraşmadan yapabilmelerini sağlamak. Bir taraftan HTML, JavaScript, PHP, bir taraftan da Linux, Apache, PostgreSQL öğreniyor, projemi geliştiriyordum. Projeyi tamamlayıp meyme.net ismiyle nette yayınladıktan 4-5 ay gibi kısa bir süre sonra on binlerce üyenin kendi web sitelerini geliştirdiği devasa bir ortama dönmüştü. Bu projeyi iki sene devam ettirebildim. Çünkü olay çığırından çıkmıştı ve her gün açılan yüzlerce kişisel sitenin konusu terör örgütlerinden, pornoya kadar uzanıyordu. Ve bunun kontrolü imkansızdı; çünkü gönderilen yazıları yazılımla kontrol edebilirdiniz ama upload edilen resimlerin içeriği kontrol edilemiyordu. Bir taraftan da astarı yüzünden pahalıya gelmişti, servera taktığımız (çok büyük olduğunu düşündüğümüz) hard diskte yer kalmamıştı. Bütün bu sebeplerden ötürü, üyeleri sitelerini yedekleme konusunda uyardıktan iki hafta sonra
# rm -rf meyme.net/members
komutunu verdim.... Ohh. Huzur.

2000 yılında iki ortağımla birlikte kurduğum Nethizmet Bilişim Çözümleri isimli şirketimizde hazırladığım web sitelerinden bazıları şunlardı:

alikirman.com, borusanlojistik.com, turknippon.com.tr, marlim.org, onlineterapi.net, bontetour.com, surpluscenter.net, nimaelektrik.com, adalastik.com, remaxodak.com, remaxatlas.com, mahirkaynak.com

Bunların yanı sıra birkaç ürün de geliştirdim. Bunlar:

» Sitematik:
Bir web tasarım ve içerik yönetimi programı. Bununla 40-50 civarında site hazırlandı.

» CRMNet:
Web tabanlı CRM kafası bir program.

» Eksper:
TURYAP Emlak şirketi için geliştirdiğim bu uygulama yurt çapında hizmet veren emlak eksperlerinin bulundukları yerden ekspertiz raporlarını kaydedebilmelerini, fatura kesmelerini sağlıyordu.

» Tekstil:
Tekstil sektörü için ASP.Net ile geliştirdiğim bu uygulama, bir ERP projesinin sipariş, üretim, temel finansal analiz kısımlarını içeriyordu.

» LuckyEye bünyesinde çalıştığım dönemde:
· Trexta web sitesinin uygulama katmanı ve replication projelerini,
· Bir holdinge ait IK projesi,
· Bosch spare part inventory uygulamasini geliştirdim ve bir düzine web sitesine ait uygulama katmanını yazdım.

» Geçmişte hangi teknolojilerle ilgilendiniz?

Yazılım hayatıma BASIC ile adım attım. Daha sonra lise son sınıftayken Turbo Pascal (ve tabi OOP), üniversitenin ilk yıllarında da Delphi ile tanıştım. Bundan sonra profesyonel hayatım boyunca sırasıyla HTML, JavaScript, DHTML, PHP, PostgreSQL, MySQL, .Net, C#, SQL Server konularında uzmanlaştım.

» Şu an için hangi teknolojilere ilgi duyuyorsunuz?

.Net ve C# parantezi içinde OOP, UML, COM+, Remoting, Web Services, Windows Services, Reflection, CodeDOM, vb. yazılımla ilgili her konuya ilgi duyuyorum.

» Burada sorulmasını istediğiniz başka soru var mı?

var.

© 2005, Bilişim Kulübü. (1281 ms)
Ne yapabilirsin: SubtitleClick ile İngilizceni Geliştir, Çınar Framework ile kod yaz, Eglencelik.org'ta biraz eğlen